Mesa: Sektör kârı unuttu, 2010'un ikinci yarısı zamlarla yürümeli

Mesa: Sektör kârı unuttu, 2010'un ikinci yarısı zamlarla yürümeli
Mesa: Sektör kârı unuttu, 2010'un ikinci yarısı zamlarla yürümeli

Erhan Boysanoğlu, krizden ilk etkilenen sektörün gayrimenkul olduğunu, toparlanmanın da en zor bu sektörde yaşanacağını kaydetti. FOTOĞRAF: CEM ÖZDEL / AA

Şu anda konut fiyatlarının dipte olduğunu kaydeden Mesa Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, bu fiyatlarla gidilemeyeceğini söyledi

ANKARA - Mesa Mesken Sanayii A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, şu anda konut fiyatlarının olabilecek en düşük rakamlarda seyrettiğini ve tamamen karsız satışlar yapıldığını belirterek, “Sektör bu fiyatlarla devam edemez, mevcut stokların eritilmesinden sonra, zannediyorum 2010 yılı ikinci yarısından sonra sektörün zamları basa basa yürümesi lazım” dedi.
İnşaat sektörünün önde gelen firmalarından Mesa Mesken Sanayii A.Ş’nin Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, küresel ekonomik krizden en fazla etkilenen sektörlerden birinin de inşaat sektörü olduğunu söyledi. Türkiye’deki krizlerin sektöre olumsuz etkisinin maksimum bir yıl sürdüğünü, fakat bütün dünyayı kapsayan bir ekonomik krizde sıkıntının çok daha büyük olduğunu kaydeden Boysanoğlu, yaşanan ekonomik krizlerde ilk etkilenen sektörün gayrimenkul sektörü olduğunu ve toparlanması en zor olan sektörün de yine aynı sektör olduğunu vurguladı.

Sektör geriledi
Boysanoğlu, “Krizin ardından bu yıl sektörde yüz ölçümü olarak (inşaat yapılan alan) yüzde 19.6, bina sayısı olarak yüzde 14.8, değer olarak yüzde 25.1, sayı olarak da yüzde 17.2’lik gerileme oldu. Bunlar sektör için çok büyük rakamlar” diye konuştu.
Şirket olarak iş yaptıkları Kazakistan, Letonya gibi ülkelerin krizden ilk etkilenen ülkeler olduğunu belirten Boysanoğlu, bu süreçte oralardaki yatırımları dondurduklarını, Libya, Azerbaycan ve Polonya’da ise faal durumda bulunduklarını, Suriye’yi de incelediklerini ifade etti.

Hedef Afrika
Müteahhitlik sektörünün ve şirketin yurtdışı faaliyetleri konusunda bilgi veren Boysanoğlu, şu anda Türk müteahhitlerinin hedef ülkesinin Afrika ülkeleri olduğunu, altyapı şirketleri ve kendileri gibi üst yapı şirketleriyle hep birlikte bu ülkeleri incelediklerini söyledi.
Ekonomik krizle birlikte konut satışlarının azaldığını ve konutlarda ciddi indirimlere gidildiğini anlatan Boysanoğlu, şöyle konuştu:
“Farkındaysanız arka arkaya projeler çıkıyor. Bir öncekini kurtarmak için ardarda projeler üretiliyor. Zincir kopabilir mi, evet, durum düzelmezse kopabilir. İnşaat maliyetleri de arttı. Dolayısıyla şu anda mevcut konutlardaki fiyatlar olabilecek en düşük rakamlardır. Satışlarda kar filan yok. İndirimler son noktasına dayandı artık. Bir çok firma bir anlamda çarkı döndürmeye çalışıyor. Bu fiyatlardan daha aşağı fiyat olamaz. İnşaat sektörü bu fiyatlarla devam edemez. Mevcutların eritilmesi bazında baktığınızda önümüzdeki senenin ilk yarısında, marttan sonra bu fiyatlarla artık gidemez bu sektör. Zamları basa basa yürümesi lazım. 2010 yılının birinci yarısı değil ama ikinci yarısından sonra konut fiyatları yükselmeye başlar.” (aa)