Mesajı alan abone operatörüne koştu

Cep telefonlarının bloke edilmesinden korkan aboneler kayıt için operatörlere koşuyor.

İSTANBUL - Cep telefonlarının bloke edilmesinden korkan aboneler kayıt için operatörlere koşuyor. Özellikle Anadolu'da operatörlerin müşteri hizmetlerinde kuyruklar oluştuğu belirlenirken şirketler, "Bu yoğunluğu bekliyorduk" açıklamasını yaptı. Türkiye'de yılda 6.5-7 milyon cep telefonu pazara sunulurken, bunun yüzde 10'u olan 650-700 bin cep telefonunun kaçak yollarla temin edildiği düşünülüyor. Piyasada toplam 12 milyon kaçak cep telefonu bulunduğu tahmin ediliyor.
Bu arada, Turkcell yetkilileri, abonelerin çoğunlukla kısa mesaj göndermeyi ve Müşteri Hizmetleri'ni aramayı tercih ettiği için bu noktalarda beklenilen yoğunluk yaşandığını ifade etti. Ancak yetkililer kayda alınan oran hakkında bilgi vermedi. Cep telefonları kayıt dışı veya klonlu abonelerin kaydını hiçbir işlem yapmalarına gerek kalmadan yaptıklarını belirten Turkcell yetkilileri, 5 YTL yasal kayıt ücretini Hazır Kart'lı abonelerin KontörBizden'deki kontörlerinden, faturalı abonelerin ise HediyeCell puanlarından düşerek devlete ödendiğini kaydetti.
Telsim de IMEI bildirim sürecinde sorun yaşamadığını açıkladı. Telsim, 7046 servisini arayan veya bu numaraya boş kısa mesaj gönderen abonelerine ait cep telefonlarının yasal olarak kayıtlı olup olmadığını tespit ediyor. Telsim yetkilileri dün sabah itibarıyla mesajların yüzde 70'ine geri dönüş olduğunu söylüyor. Avea yetkilileri, bilgilendirmenin başladığı üç günde tüm kullanıcılara mesaj gönderildiğini söyledi. Avea kayıt işlemi için 5 YTL dışında ücret istemiyor.