Meslek lisesi açana cash para

Meslek lisesi açana cash para
Meslek lisesi açana cash para
Sanayi Bakanı Nihat Ergün OSB'lerde meslek lisesi açan yatırımcılara öğrenci başına nakit teşvik vereceklerini açıkladı.
Haber: NEŞE KARANFİL - nese.karanfil@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Hükümetten meslek liselerine özel teşvikler geliyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, organize sanayi bölgeleri içinde özel sektörün kuracağı meslek liselerine yeni teşvik verileceğini belirterek teşvik içinde öğrenci başına nakit para verilmesinin de yer alacağını açıkladı. Ergün, yeni teşvik sistemi içerisinde, özel sektörün meslek lisesi kurabilmesine imkân getiren düzenlemeler olacağını ifade ederek, “Milli Eğitim Bakanlığımız da, OSB içerisindeki özel kurulmuş meslek liselerine öğrenci başına nakdi bazı destekler verecek. Çünkü zaten meslek liselerine öğrencilerin eğitimi için kamu tarafından bir maliyet ödeniyor. O maliyet, özel sektör meslek lisesi yaptığı zaman da teknik lise, endüstri meslek lisesi gibi meslek liseleri yaptığı zaman da teşvik edilerek karşılanacaktır” dedi.
Kendisinin de teknik lise mezunu olduğunu dile getiren Ergün, şöyle devam etti: “70’li yıllarda, bizim girdiğimiz meslek liselerine bugünkü fen liselerine giriş gibi sınavla girilirdi. İnsanların üniversiteye gitmelerinin önü de açıktı. Biz o zamanki arkadaşlarımızla zaman zaman bir araya geliyoruz. Bakıyoruz ki, profesör, albay, mühendis olan arkadaşımız var. Bazı arkadaşlarımız yükseköğrenim görmüşler, bazıları da fabrikalarda çalışıp emekli olmuşlar. Bir kısım arkadaşlarımız da sanayici olmuşlar. Yani bu ülkede bir zamanlar meslek liseleri, insanın ufkunu açan bir yapıya sahipti.” 

Denge kayboldu
Meslek liselerinin 1996-97’li yıllarda bir anlayışa kurban edildiğini belirterek, “İdeolojik körlükler nedeniyle Türkiye ’nin mesleki eğitimine, dolayısıyla Türkiye ekonomisine çok ciddi darbe vuruldu. İşte şimdi Türkiye’nin geçen kayıp yıllarını, bu tür çalışmalarla telafi etmeye çalışıyoruz” dedi. Genel lise-meslek lisesi dengesinin kaybolduğuna işaret eden Ergün, “Genel liseler yüzde 60’lara ulaştı. Halbuki bizim gibi bir ülkede, meslek lisesi eğitimi yüzde 65, genel lise eğitimi ise yüzde 35’i olmalı” diye konuştu.

300’e yakın arsayı gerİ aldı
OSB’lerde bugüne kadar yatırım yapılmadan bekletilen 300’e yakın arsanın tahsis edilmiş kişilerden geri alındığını söyleyen Ergün, “Çünkü bazı kimselerin zamanında yatırım yapmadıklarını, yatırım yapmaktan ziyade spekülatif amaçla bu parselleri beklettiklerini gördük. Şimdi bütün bu geri alınan arsalar, yatırımcılara bedelsiz olarak tahsis edilmeye başlandı” dedi.

bigPara.com