Metal fırtına başlıyor

Metal fırtına başlıyor
Metal fırtına başlıyor
Metalde toplu iş sözleşmesi görüşmeleri başlıyor. Birleşik Metal İş hazırladığı sözleşme taslağıyla yüzde 19 zam istiyor.
Haber: ŞEBNEM TURHAN / Arşivi

Metal işkolunda toplu sözleşmesi (TİS) görüşmeleri başlıyor. Sendikalar Yasası’nın Cumhurbaşkanı Gül ’ün onayının ardından yayımlanmasıyla birlikte yetki sorununun da çözülmesi sendikaları harekete geçirdi. 1500’ün üzerinde fabrikada yaklaşık 15 bin metal işçisi için toplu iş sözleşmesi görüşmesi yürütecek olan Birleşik Metal İş işçilerin talepleri doğrultusunda TİS taslağını hazırladı. Birleşik Metal İş Başkanı Adnan Serdaroğlu tüm metal işçilerini kapsayacak bir toplu sözleşme yapmayı hedeflediklerini vurguladı. Serdaroğlu yeni TİS taslağını şöyle anlattı:
Kademelendirme: Fabrikalarda en büyük sorunumuz ücret dengesizliği. Aynı işi yapan ama farklı zamanlarda girenler arasındaki ücret farkını gidermek istiyoruz. Bu yüzden 6 kademe önereceğiz. Bu yüzde 5 artış getiriyor.
Yüzde 19 zam: Yüzde 8 zam artı 35 kuruşluk ücret artışıyla toplam zam talebimiz ilk altı ay için yüzde 19’a yükselecek.
Sosyal haklar: Sosyal hak ödemesinin artık enflasyona endeksli değil asgari ücrete endekslenmesini istiyoruz.
Vergi dilimleri: İşçilerin maaşları kümülatif arttığı için temmuz ve kasımda yüzde 15’lik dilimden yüzde 20’lik vergi dilimine geçiş yaşanıyor. Bu işçinin 5 puanlık maaş kaybına neden oluyor. Bu kaybı işverenin karşılamasını istiyoruz.
Çalışma saatleri: Çalışma saatlerinin haftada 5 gün 37.5 saat olarak düzenlenmesini ve ücret düşürülmeden bunun gerçekleşmesini istiyoruz. Böylece 100 binin üzerinde yeni istihdama da olanak sağlanacağına dikkat çekiyoruz. 

Bosh yetkisi mahkemeye gidiyor Birleşik Metal İş Başkanı Adnan Serdaroğlu, Bosh fabrikalarında yetkinin Türk Metal’e verildiğine ilişkin açıklamaların yapıldığını belirtti. Serdaroğlu Birleşik Metal İş’in 4 Mayıs’ta Çalışma Bakanlığı’na başvurarak iki sendikadan hangisinin yetkili olduğuna dair karar çıkarmasını istediklerini hatırlatarak şöyle konuştu: “Mayıstaki talebimiz karşılanmadı eylülde Türk Metal istemiş ve Sendikalar Yasası yayımlanır yayımlanmaz yetkinin gönderildiği bildirilmiş. Bu yetkiye itiraz edeceğiz. Mahkeme sonuçlanmadan da Bosh’ta toplu iş sözleşmesi yapılamaz. Ayrıca Çalışma Bakanlığı’na da dava açacağız. Usulüne uygun işlem yapmadığını düşünüyoruz.”

bigPara.com