Metal işçisi grev yasağını tanımadı

Metal işçisi grev yasağını tanımadı
Metal işçisi grev yasağını tanımadı
DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası'nın Türkiye genelinde 10 ildeki 22 fabrikada önceki gün başlattığı grevin Bakanlar Kurulu kararı ile 60 gün ertelenmesi ve tebligatın ulaşmasına rağmen, Kocaeli bölgesindeki 10 fabrikada işçiler işbaşı yapmadı.

RADİKAL - Sendika yöneticileri, pazartesi gününe kadar işbaşı yapmayacaklarını, pazartesi gününden sonrası için Başkanlar Kurulu'nun bugün yapacağı toplantıda alınacak karara göre hareket edileceğini söyledi.

Birleşik Metal- İş Sendikası'nın aldığı grev kararı, diğer illerdeki fabrikalar ile birlikte Gebze, Çayırova ve Darıca'da kurulu 10 fabrikada da uygulamaya konuldu. Ancak dün öğlenden sonra, Bakanlar Kurulu 60 gün süreyle grevi erteleme kararı aldı. Bu karara göre dün fabrikaların gece vardiyasına girmesi gereken işçiler işleri yapmadığı gibi grev gömlekleri de çıkarılmadı.

Bakanlar Kurulu metal işçilerinin grevini 'durdurdu'

İşçiler bu bölgedeki fabrikalarda çadırları kaldırmadı ve grev gömleklerini de çıkarmadı. Birleşik Metal İş Sendikası Gebze Şube Sekreteri Ali Gündüz, Bakanlar Kurulu'nun erteleme kararı ile dün saat 24.00'te işbaşı yapılması gerektiğini anlatırken, şöyle dedi:
Sanayinin kalbinde grev var: Metal işçisi şalteri indirdi

"İşbaşı yapmadık, bugün de yapmıyoruz. Yarın da yapmayacağız. Gelişmelere göre Pazartesi günü işbaşı yapacağız. Bugün sendikamızın Başkanlar Kurulu toplantısı var. Pazartesi gününden sonrası için Başkanlar Kurulu'nun alacağı karara göre hareket edilecek. Biz sendika olarak haklı taleplerimizde ısrarcıyız. Dayatılan sözleşmeyi kabul etmeyeceğiz. İstekler yerine getirilmediği sürece bu durum devam eder." (Mustafa BAĞDİKEN-Mesut IŞIKGEBZE/DHA)

Kendilerini zincirlediler
Ankara 'da Birleşik Metal-İş Sendikasının Bakanlar Kurulu tarafından ertelenmesini protesto etmek isteyen bir grup, kendilerini birbirlerine zincirleyerek Kızılay Meydanı'nı trafiğe kapattı. Polisin müdahale ettiği grup üyeleri gözaltına alındı.
Kızılay Meydanına gelen Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) üyesi 9 kişi, DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikasının uygulamaya koydukları greve ilişkin Bakanlar Kurulu'nun '60 gün erteleme' kararını protesto etmek için zincirli eylem yaptı. Kızılay Meydanı'nda kendilerini birbirlerine zincirleyen grup üyeleri Atatürk Bulvarı'nı trafiğe kapattı. Bir süre slogan atan eylemciler, yaptıkları açıklamada uygulamaya konan grev kararının bakanlar kurulu tarafından ertelenmesini eleştirerek, sendikaya destek verdiler. Açıklama sırasında çevrede bulunan polisler ise gruba müdahale etti. Demir kesme makasıyla zincirleri kesilen eylemciler, yaka paça gözaltına alındı. Şahıslar sorgulanmak üzere emniyete götürüldü.

bigPara.com