Metal zafer

Metal zafer
Metal zafer
Metal işçileri 21 yıllık suskunluğunu bu yıl grevle bozdu. MESS'in yüzde 5,35'lik zammını kabul etmeyen işçiler 21 işyerinde greve çıktı. Grevler sonucunda zam yüzde 10-11'e yükseltildi.
Haber: ŞEBNEM TURHAN / Arşivi

Metal işçisi 21 yıllık suskunluğunu bu yıl grevle bozdu. Bu ülkeye cumhurbaşkanı verecek kadar etkili Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası’nın (MESS) sözleşmesine karşı 21 işyerinde greve çıkan Birleşik Metal İş üyesi işçiler ilk kez kazandı. Toplusözleşmede önerilen yüzde 5,35’lik zammı yüzde 10-11’lere çıkararak yüzde 100’e varan artış yaptıran metal işçisi sosyal haklarında da yüzde 110’lara varan iyileştirme aldı. Ayrıca işçiler esnek çalışmayı da fabrikalarından uzak tuttu. 

21 yıl önce 25 Aralık 1990’da 300 bin lira olan ücretlerinin 1 milyon liraya çıkarılması için 280 işyerinde 120 bin metal işçisi greve çıkmıştı. 32 gün süren grev Irak Savaşı nedeniyle kesintiye uğramış, bakanlar kurulu 2 ay grev erteleme kararı almıştı. Her ne kadar Danıştay’dan grev ertelemeye yürütmeyi durdurma kararı çıksa da 1 Mart’ta MESS ile masaya oturan metal işçisi sözleşmeye imza atmıştı. O günlerde MESS’in başkanlık koltuğuna Bahri Ersöz oturuyor, Türk Metal Sendikası’nın başında ise Mustafa Özbek bulunuyordu. Aynı günlerde maden işçileri de büyük Ankara yürüyüşü ile tarihe geçiyordu.
 
21 yıl sonra yine aralık ayında Birleşik Metal İş üyesi 15 bin işçi MESS ile Türk Metal Sendikası arasında imzalanan sözleşmeyi kabul etmeyeceğini açıkladı. İşçiler yüzde 5,35 olan ve saat başı ücretlerinde sadece 20 kuruşluk artış öngören toplusözleşmeye karşı grev kararı aldı. 33 işyerinde oylama yapıldı ve 21 işyerinde işçiler ‘grev’ dedi. Metalde 21 yıldır suskunluğunu koruyan işçiler ilk kez grev kararlarını işyerlerine astı ve ilk grev tarihi olan 22 Mart’ı beklemeye koyuldu. İlk grev 22 Mart’ta Eskişehir’de bulunan İtalyan ortaklı Süsler Doruk fabrikasında yapıldı. Ardından Gebze’deki Standard Depo ve Arfesan fabrikası geldi. Diğer fabrikalarda işverenler grev yapılmasına bile gerek olmadan MESS’ten bağımsız olarak Birleşik Metal-İş ile anlaşmalara vardı. 

30 yıllık düzen yıkıldı 
Süsler Doruk’ta grevin 11’inci, Standard Depo’da ise grevin ilk haftasında anlaşmaya varan Birleşik Metal-İş Arfesan’da da grevin 8’inci gününde anlaşmayı imzaladı. Birleşik Metal İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu 30 yıldır metal işkolunda sürdürülen düzeni yıkmayı başardıklarını dile getirerek “1 yıldır mücadele veriyoruz. Karşımızda Türkiye’ye cumhurbaşkanı çıkarmış dünyanın en güçlü işveren sendikası vardı. Ama işletmeler işleri iyi olduğu için bizimle kavgayı göze alamadı. Sadece üç işyerinde grev yaptık. Diğerlerinde işverenle özel görüşmeler yaparak ücretleri yükselttik” dedi. 

Serdaroğlu MESS sözleşmesindeki yüzde 5,25’lik ücret zammını yüzde 10-11’e çektiklerini ve sosyal haklarda da yüzde 110’e varan iyileştirmeler sağladıklarını vurguladı. Esnek çalışma hükümlerini de toplusözleşmelere sokmadıklarını açıklayan Serdaroğlu “Başarımız birçok işkolunda örnek oldu. 30 yıllık düzeni mücadelemizle kaldırdık” dedi.

bigPara.com