Metalin dayanıklılığını 10'a katladı Tüpraş gibi devlerden işi kaptı

Özel bir kaplama yöntemiyle metalin aşınmaya karşı dayanma gücünü 10 kat artırmayı başaran Metser A.Ş.'nin patronu Şentürk Yeşil, Tüpraş, Abdi İbrahim İlaç Sanayi, İşbir Sentetik gibi devlerle çalışıyor.

İSTANBUL - Özel bir kaplama yöntemiyle metalin aşınmaya karşı dayanma gücünü 10 kat artırmayı başaran Metser A.Ş.'nin patronu Şentürk Yeşil, Tüpraş, Abdi İbrahim İlaç Sanayi, İşbir Sentetik gibi devlerle çalışıyor.
Makinelerin hareketli parçalarının zamanla aşındığına dikkat çeken Yeşil, "Ağır sanayide ve fabrikalarda kullanılan bu makineler çok pahalı. Makinelerin hareketli parçaları zamanla aşınıyor. Makinelerin arızalanması durumunda parçaların ithal edilmesi ve kısa süre içinde Türkiye'ye getirilmesi gerekiyor. Bu parçaları yurtdışından ithal ettiğiniz zaman hem çok para ödüyorsunuz, hem de işçileriniz parça gelene kadar işsiz kalıyor. Kaplama kısa sürede gerçekleştirildiği ve dayanıklılığı 10 kat arttığı için yeni makine parçalarına bile bu sistemi uygulatan firmalar var" dedi.
Karakuşak karateci
Kendisi aynı zamanda karate hocası olan ve Yakacık Spor Kulübü'nde öğretmenlik yapan Yeşil, müsabakalar için gittiği yurt dışında bu sistemi tanıdığını ve Türkiye'ye getirdiğini belirtti. Yeşil, gelişmiş ülkelerde kaplama işinin yıllardır uygulandığını vurgulayarak şunları söyledi:
"Müsabaka için gittiğim İtalya'da bu işin yapıldığı fabrikada çalışan bir yakınımı ziyaret ettim. Sporun dışında profesyonel bir iş yapmam gerekiyordu ve bu işi Türkiye'de yapmaya karar verdim. Türkiye'ye döndüğümde fabrika için girişimlere başladım. Kaplamanın yapılacağı makineleri bile kendimiz imal ettik."
Riski göze alarak bu işe girmesine rağmen kısa sürede Türkiye'nin dev firmaları ile çalışmaya başladığını da dile getiren Şentürk Yeşil, "Geçen yıl Tüpraş'tan iş geldi. Petrolün rafine edilmesinde çok önemli bir işlevi olan vana milinde sorun çıkmış. Yurtdışından getirilmesi çok zor olacaktı. Çünkü parçanın boyutu büyük olduğu için sökülmesi gerekiyordu. Türkiye'ye geldikten sonra da tekrar monte edilmesi uzun süre alacaktı. Bu nedenle
işi bize verdiler" diye konuştu.
Yerinde kaplama avantajı
Vana milini yerinde kapladıklarını ifade eden Yeşil, sözlerini şöyle sürdürdü: "Hem zamandan kazandılar, hem de paradan kazandılar. Sonrasında bizimle çalışmaya başladılar. Abdi İbrahim İlaç Sanayi, İşbir Sentetik ve Ünsa Tekstil gibi sektörünün önemli firmalarının makinelerinin hareketli parçalarını da kaplıyoruz. Üç yıl gibi kısa bir süre geçmesine rağmen üç vardiya çalışmak zorunda kalıyoruz."