Meteksan'a 'kopya' dopingi!

Kopya olayının ardından ÖSYM, sınavdaki ihtiyaçları karşılayacağını açıkladı. Karar kurumun tedarikçisi Meteksan'a yarayacak.
Haber: BEGÜM GÜRSOY KAYA - begum.gursoy@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL -Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda ( KPSS ) yaşanan kopya skandalı sonrasında işi sıkı tutan Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi ( ÖSYM ), artık öğrencilerin sınava girerkenki tüm ihtiyaçlarını kendisi karşılayacak. Bu karar özellikle ÖSYM’nin şu anki tek kırtasiye tedarikçisi Meteksan’ı sevindirecek. İhsan Doğramacı’nın kurduğu Meteksan yıllardır ÖSYM’nin ihtiyaçlarını karşılıyor.
ÖSYM, bundan sonraki sınavlarda adayların yanlarında saat, cep telefonu gibi cihazların yanı sıra kalem, silgi, kalemtıraş gibi malzemeleri de getirmesine izin vermeyecek ve bunların hepsini kendisi temin edecek. ÖSYM yetkilileri, bu malzemelerin Meteksan’dan sağlanılacağını belirttiler. 

Sınav harcına zam gelebilir
ÖSYM yıllardır soru kitapçıklarının ve cevap kağıtlarının basılması, dağıtılması ve geri toplanması için İhsan Doğramacı’nın şirketi olan Meteksan ile çalışıyor. Yeni dönemde, ÖSYM adaylara 2 adet kalem, silgi, kalemtıraş, şekerleme, su verecek. Sınav salonlarının her birine de duvar saati dağıtılacak. ÖSYM, bu araç ve gereçlerin temini ile sınav kağıtlarının basılması gibi işlerin maliyetini ise adaylardan tahsil ettiği sınav harçlarından karşılıyor.
Yeni dönemde adaylara dağıtılacak malzemeler nedeniyle giderleri artacak olan ÖSYM’nin bu nedenle harçlarda önceki senelere göre daha yüksek oranda zam yapması bekleniyor.


  ETİKETLER:

  ÖSYM

  ,

  KPSS

  ,

  İstanbul