Metro, 50 milyon avro yatırımla 'cabrio' alışveriş merkezi yaptı

Metro, 50 milyon avro yatırımla 'cabrio' alışveriş merkezi yaptı
Metro, 50 milyon avro yatırımla 'cabrio' alışveriş merkezi yaptı

Gündüz Bayer, M1 Meydan Merter?e yılda 9 milyon ziyaretçi beklediklerini söyledi. 1000 kişiye istihdam sağlayacak merkezde 50 mağaza bulunacak.

Metro'nun 50 milyon avro yatırımla Merter'de açacağı Meydan Alışveriş Merkezi'nin tavanı yağmuru görünce 8 dakikada açılıp kapanabiliyor. Enerjisini güneşten alacak merkezde kiracıların maliyeti de yüzde 30 düşecek

İSTANBUL - Metro Group’un gayrimenkul yönetim şirketi Metro Group Asset Management, M1 Meydan Ümraniye’den sonra, ikinci meydanı olan M1 Meydan Merter’i 6 Ağustos’da açıyor. Arsa dahil 50 milyon avroluk yatırımla açılacak merkezde Avrupa’nın ilkleri gerçekleştiriliyor.
M1 Meydan Merter’in tavanı cabrio bir otomobil gibi açılıp kapanabiliyor. Bazı futbol stadyumlarında kullanılan bu sistem alışveriş merkezleri arasında Avrupa’da ilk kez Türkiye’de uygulanıyor. Alışveriş merkezinin ortasındaki açık alanda kurulan sistemle cam tavan, yazın ya da kışın 8 dakika içinde açılıp kapanabiliyor. Tavandaki sensörler yağmurun yağdığını hissedip tavanı otomatik olarak kapatıyor.

308 ton CO2 tasarrufu
M1 Meydan Merter, karbondioksit salınımını azaltmak ve enerji tüketimini düşürmek için yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanıyor. Bu doğrultuda, M1 Meydan Merter, tüm iklimlendirme için ‘güneş enerjisi’ sistemini kullanıyor. Merkezin çatısında bulunan kollektörler sayesinde güneşten gelen enerji, sistem içine depolanıyor. Bu sistem, 770 MWh güneş enerjisi üretiyor ve yaklaşık 475 bin kWh/a birincil enerji tasarrufu sağlıyor. Bu sayede karbondioksit (CO2) salınımını yılda 308 ton azaltacağı hesaplanıyor.

Kışın da ısıtıyor
Üretilen enerji bir taşıyıcı olarak su aracılığıyla sıcaklık transfer eden ısı depolama tankına taşınıyor ve burada elde edilen sıcak su, kış mevsiminde binanın ısıtılmasını sağlıyor. Yaz mevsiminde ise sıcak su, soğutucuyu harekete geçirmek için kullanılıyor ve burada elde edilen soğuk su binanın soğutulması için kullanılıyor.
Alışveriş merkezinin basın toplantısıyla tanıtan Metro Group Asset Management Genel Müdürü Gündüz Bayer, güneş enerjisi sistemiyle kiracıların maliyetinin de düştüğünü söyledi. M1 Meydan Merter’in 10’uncu alışveriş merkezleri olduğunu açıklayan Gündüz Bayer, “Güneş enerjisi kullandığımız için kiracıların da maliyeti düşüyor. Soğutma, ısıtma bedeli neredeyse yok gibi. Bu sayede hem çevreye katkı sağlanıyor hem kiracılara” dedi.
Bayer’in verdiği bilgiye göre merkezde 50 mağaza ve restoran bulunacak. M1 Meydan Merter’de 7 bin metrekarelik Media Markt ve 14 bin metrekarelik Real mağazaları yer alacak. Merkezde 30 bin metrekarelik kiralanabilir alan ve 1320 araçlık otopark bulunacak. Merkez açıldığında toplam 1000 kişiye de istihdam sağlanacak.

Metroya direkt bağlantı
M1 Meydan Merter Alışveriş Merkezi’nin mimari projesi, 2008 yılında ‘mimarlık oscar’ı olarak bilinen Cityscape 2008 Mimarlık Ödülleri Yarışması’nda üç ayrı proje ile büyük ödülü alan tek mimarlık ofisi olan Tabanlıoğlu Mimarlık’a ait. M1 Meydan Merter Alışveriş Merkezi, iki büyük girişe sahip ve her iki girişin de otopark katına bağlantıları bulunuyor. Meydan Merter’in en önemli özelliklerinden biri de, ziyaretçilerin alısveriş merkezinin içinden geçerek hafif raylı metro istasyonuna kısa yoldan ulaşabilme imkânı sunması. Alışveriş merkezi bunun için 24 saat boyunca kapıları kapatmayacak.

Önüne havuzlu park yapılıyor

Metro Group Asset Management, alışveriş merkezinin ön kısmına belediye ile birlikte bir park inşa ediyor. Genel Müdür Gündüz Bayer, park alanının büyük olacağını, içinde küçük bir havuz ve spor yapılabilen alanlar da olacağını söylüyor.
Metro Group Türkiye Temsilcisi Nurdan Tümbek Tekeoğlu ise Güney Kore’de verilen teşviklerin yarısının yeşil yatırımlar için olduğunu hatırlatarak, Türkiye’de Metro dışında doğaya saygılı bu tür bir yatırım yapılmadığını belirtiyor.
(Radikal)