Metro analiz ettirdi: Ağır metaller içeren kebapçı şişleri çok vahim

Metro Türkiye gıda ile temas eden ürünleri analiz ettirdi. Metro, standartlara uymayan ekmek kızartma makinesi, kek-pizza kalıbı ve kebap şişlerini raflarından kaldırdı

İSTANBUL - Metro Türkiye, ‘Gıda ile Temas Eden Ürünlerin Güvenliği Projesi’ kapsamında insanla doğrudan temas eden elektrikli-elektriksiz olmak üzere incelemeye aldığı 4 bin 383 üründen 451’ini analiz ettiğini ve bu kapsamda uygunsuz çıkan sekiz ürünü raflardan kaldırıldığını açıkladı. Metro Türkiye’nin 150 bin lira bütçe ayırarak gerçekleştirdiği test için ayrıca semt pazarlarından 32 adet değişik ürün üzerinde de hammadde analizi yapıldı. Test sonucuna göre durumu en vahim olan aletin kebap şişleri olduğu bildirildi. Metro Türkiye’nin ‘Gıda ile Temas Eden Ürünlerin Güvenliği’ konulu toplantıda konuşan Metre CC Türkiye Genel Müdür Hakan Ergin, bu testlerle insanla doğrudan temas eden ürünlerde risk şiddeti ve olasılığını değerlendirdiklerini bildirdi.
Ergin, “Bizden analiz isteyen ve hiç bilgi vermeyen firmalara ait ürünlerin analizlerini de biz yaptık. Bu kapsamda incelemeye aldığımız 4 bin 383 üründen 451’i test edildi. Bu sonuca göre 1.77 oranında uygunsuz bulunan 8 ürünü raflardan kaldırdık. Ekmek kızartma makinası, kek kalıbı ve pizza kalıbı gibi ürünler raflardan kaldırıldı” dedi. İstanbul’da pazarlar ve restaurantlardan 32 değişik ürün topladıklarını dile getiren Ergin, “Onların da hammaddesini analiz ettirdik. Topladığımız 32 üründen tahta kaşık, su bardağı gibi gıdayla temas eden ürünlerin 20’si uygunsuz çıktı. Bunlarda uygunsuzluk yüzde 62.5 olarak belirlendi” dedi.
En vahim olanların ise kebapçı şişleri olduğunu belirten Ergin, kanat şişi, çöp şiş, kısa burgu kuşbaşı tavuk şişlerinde ağır metallerin, tavuk şişi ve adana şişinde korozyona rastlandığını söyledi. Ayrıca çatal, bıçak, çay kaşığı, paslanmaz çelik bıçak gibi mutfak ürünlerinde ağır metal ortaya çıktığını söyleyen Ergin, bazı kebapçı ve restaurantların kullandığı servis tabaklarının ise melamin olduğunun anlaşıldığını belirtti. (anka)