Metro FM de CanWest'in...

Metro FM'e Kanadalı medya devi CanWest destekli Turkcom 22 milyon 850 bin dolar verdi. Şirket Süper FM'e de 33.1 milyon dolar teklif etmişti.

İSTANBUL - Star Medya Grubu şirketlerinden Metro FM'i de dün yine Kanadalı Medya devi CanWest destekli Turkcom satın aldı. Önceki gün CanWest'in de ortak olduğu CGS ile katıldığı ihalede Süper FM için en yüksek teklif olan 33.1 milyon dolar vererek ihaleyi alan Turkcom, dün de Pasifik Televizyon adlı şirketiyle Metro FM ihalesini 22 milyon 850 bin dolara aldı.
Ortakları arasında Global Menkul Değerler'in patronu Mahmut Kutman'ın da bulunduğu Turkcom böylece Süper FM'den sonra Metro FM'i de almış oldu. Ancak ihalenin ardından yapılan açıklama CanWest'in bu satın almada da ciddi rol oynadığını ortaya koydu. İhaleden sonra Metro FM'e danışmanlık hizmeti vereceğini duyuran CanWest, ayrıca yasalarına göre ulusal radyo ve televizyonlarda yabancı payının yüzde 25'le sınırlandırıldığına dikkat çekerek, yasanın değişmesi halinde Turkcom'la ortak oldukları CGS'nin Metro FM'e yüzde 75 ortak olabileceğini açıkladı. İki ihalenin ardından piyasa uzmanları, 'Yasa değişinceye kadar Global ve Mehmet Kutman emanetçi konumunda' yorumunu yaptı.
Pasifik Turkcom'un iştiraki
Bilindiği gibi 10 Mayıs'ta Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer medyada yabancılara sınırsız hisse olanağı sağlayan 'TMSF mallarının satışı yasası'nı veto etmişti. Buna göre mevcut RTÜK Yasası uyarınca yabancıların TV ve radyolardaki payı yüzde 25'i geçemiyor.
CGS Televizyon'da yüzde 25 dolaylı payı olan CanWest Global Communications'a göre, Global Yatırım Holding'in danışmanlık hizmeti verdiği özel yatırım şirketi Turkcom İletişim, Pasifik TV'nin tamamına sahip.
Dün 15.5 milyon dolar muhammen bedeli olan Metro FM ihalesi 10 milyon dolarla başladı. Dört kuruluşun katıldığı ihalede 3 Numara Radyo ve Televizyon, tıpkı Süper FM ihalesinde olduğu gibi belgelerindeki eksiklik nedeniyle ihaleye katılamadı. İhalenin açık artırma bölümünde, önceki gün Süper FM ihalesinde yarışan Doğan Grubu'nun şirketi Popüler Televizyon ve Radyo, Ciner Grubu'nun Merkez Radyo İşletmeciliği ve Turkcom'un diğer şirketi Pasifik Televizyon ve Radyo bayrak kaldırdı. Metro FM ihalesinde en yüksek teklifi 22.85 milyon dolarla Pasifik verdi.
İhalenin ardından CanWest'ten gelen açıklamada, CanWest'in tamamına sahip olduğu CGS NZ TV Shareholdings B.V.'nin Pasifik ve Turkcom ile yaptığı anlaşma sonucu, CGS'nin Türk iştiraki üzerinden Metro FM'e bazı operasyonel, satış temsilciliği ve danışmanlık hizmetleri vereceği duyuruldu.
Satışın 90 gün içinde tamamlanmasının beklendiği belirtilen açıklamada, radyo ve televizyonlarda yabancı payının yüzde 25'le sınırlandıran yasalarda değişiklik yapılması durumunda yüzde 25 CanWest, yüzde 75 Turkcom ortaklığı CGS'nin Metro FM'de yüzde 75'e kadar hisse alma hakkı bulunduğuna dikkat çekildi.
Global Yatırım Holding'de yöneticilik yapan Gregory M. Kiez ve Fatih Akol, yaptığı açıklamada "Metro FM'de dikkate değer bir büyüme için potansiyel olduğunu düşünüyoruz..." dedi.
TMSF Süper FM ve Metro FM'in ardından bugün Joy FM ve Joy Türk FM ihalesini, pazartesi günü de Star TV satışını gerçekleştirecek.
'CGS'nin ortaklarıyla ilgilenmiyoruz'
İhalenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan TMSF Başkan Yardımcısı Mehmet Çalışkan, "CGS'nin bize beyan ettiği ortaklık yapısı var ama TMSF basına yatırım yapmak isteyen kuruluşların ortaklık yapısıyla çok fazla ilgilenmiyor. Bizim ilgilendiğimiz şeffaf ihale olsun, iyi fiyat bulunsun ve mevzuata uygun kişilerin bu ihaleye katılması temin edilsin" dedi.
İki radyo için 'yüksek fiyat' değerlendirmesini yapıp, bu rakamların Star TV için de beklenip beklenmeyeceğini soran bir gazeteciye Çalışkan, "İki ihale gösterge olursa, Star TV ihalesinin de iyi geçeceğini düşünüyoruz" yanıtı verdi. Çalışkan, Süper FM'in bedelinin peşin ödeneceğini, Metro FM'in bedelinin de peşin ödenmesinin beklendiğini dile getirdi.
'İki radyo ile satış hedefini aştık'
Çalışkan, iki ihalenin gösterge olması durumunda pazartesi günü düzenlecek Star TV ihalesinin iyi geçmesini beklediklerini söyledi. TMSF'nin satışa sunduğu Star Medya Grubu şirketleri arasında yer alan yedi radyonun toplam 50 milyon 590 bin dolarlık muhammen bedeli, Süper FM ile Metro FM'e verilen tekliflerle aşılmış durumda. İki radyonun satış ihalesinde verilen en yüksek tekliflerin toplamı, 55 milyon 950 bin dolar olarak gerçekleşti. Mehmet Çalışkan, "Bu fiyatlar beklenendi. Bizim için çok sürpriz olmadı" diye konuştu. Çalışkan, Star TV için de benzer bir ihale süreci olacağını, kimlerin ne fiyat vereceğinin pazartesi günü görüleceğini aktardı.