Metro'dan 5 bin kişiye iş

Türkiye'de Metro Cash&Carry, Real Hipermarket ve Praktiker Yapı Market'leriyle faaliyet gösteren Alman perakende devi Metro Group'un Yönetim Kurulu Başkanı Hans Joachim Körber, "3-4 yıl içinde Türkiye'ye 300 milyon avroluk yatırım planımız var.

DÜSSELDORF - Türkiye'de Metro Cash&Carry, Real Hipermarket ve Praktiker Yapı Market'leriyle faaliyet gösteren Alman perakende devi Metro Group'un Yönetim Kurulu Başkanı Hans Joachim Körber, "3-4 yıl içinde Türkiye'ye 300 milyon avroluk yatırım planımız var. Bu, 5 bin kişiye daha iş kapısı açılması anlamına gelir. Irak'taki gelişmelerin Türkiye'yi olumsuz etkileyeceğini düşünmüyoruz" dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında 29 Nisan'da ikincisi yapılacak Yatırım Danışma Konseyi'ne (CEO'lar Zirvesi) katılacağını açıklayan Hans Joachim Körber, "Türk ekonomisinin şimdiki gibi iyi gitmesi bizim için önemli. O zaman yatırımlarımıza devam ederiz. Real ve Extra hipermarketlerimizdeki Türk Gıda Ürünleri Haftası'nda anons ettiğim Türkiye'ye 300 milyon avroluk yatırımı da 3-4 yıl içerisinde yaparız" diye konuştu.
Başbakan'ı beğeniyor
Geçen yılki CEO'lar Zirvesi'nde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın pratik tarzını gördüğünü belirten Hans Körber, "Başbakan gayet pratik şekilde işlere doğrudan müdahale ediyor. Buna bizzat tanık oldum" dedi. Hans Joachim Körber, "300 milyon avroluk yatırım planınızdaki bir temel atma veya açılışı 29 Nisan'a denk getirmeyi düşünmez misiniz?" sorusuna da, "Yetiştirebilir miyiz, bakmamız gerekir" yanıtı verdi.
Türkiye'de bugüne kadar açtıkları Metro, Real ve Praktiker zincirlerine toplam 500 milyon avro yatırdıklarını hatırlatan Körber, şöyle konuştu: "Mevcut mağazalarımız 5 bin kişiye iş olanağı sunuyor. Yeni yatırımlarımız sayesinde iş olanağı sunduklarımızın sayısı 10 bine çıkacak."
Hans Joachim Körber, "Irak'ta seçimler yapıldı. Özellikle Kerkük'le ilgili gelişmeler zaman zaman Türkiye'de endişe yaratıyor. Sizin Irak nedeniyle Türkiye'ye dönük kaygınız var mı?" sorusunu şöyle yanıtladı: "Irak'ta seçim daha yeni yapıldı. Batı, Irak'ta bir seçime ilk kez tanıklık etti.
Irak'taki gelişmelerin Türkiye'yi olumsuz etkileyeceğini düşünmüyoruz. Bizim endişemiz yok."
Teşvike yakın takip
Körber, Türkiye'de sayıları 36'dan 49'a çıkacağı için tartışması süren 'teşvikli iller'i yakından izlediklerini belirterek, şöyle konuştu: "Nerelere yatırım yapılıyor, yakından bakıyoruz. Yatırımın yapıldığı yerlerde gelir düzeyinin yükseleceğini düşünüyoruz. Gelir düzeyinin yükselmesi de bu bölgelerde bizim işlerimizin artacağı anlamına gelir."
'Türkiye iyi yolda'
Hükümetin uyguladığı reform programının gelişmesiyle Türkiye'nin daha da iyiye gideceğini vurgulayan Körber, "Hükümet başarılı oldukça, toplumun refahı da yükselir. Şu anki gidiş gayet iyi. Türkiye iyi yolda gidiyor. Yatırım için en önemli unsur güven ve istikrar. Bu da şu anda Türkiye'de var." Körber, Türkiye'de ilk dönemlerde yaşadıkları sıkıntılar konusundaki bir soruyu da şöyle yanıtladı: "Biz Türkiye'ye başkaları gibi yerli ortakla değil, doğrudan yabancı sermayeli bir kuruluş olarak girdik. Ülkenizdeki yüksek enflasyon ortamına alışmakta oldukça zorlandık. İlk yıllardaki büyümemizin yavaş olması da bundan kaynaklandı. Ancak, 2004 yılı bilançomuzu açıkladığımızda üç markamızla Türkiye'de ne kadar büyüdüğümüzü daha iyi göreceksiniz."
Körber, "Türkiye'ye yanınıza yerli ortak almadan girdiğinize pişman mısınız?" sorusu üzerine de şunları söyledi: "Grup olarak bugün 30 ülkede varız. Bulunduğumuz tüm ülkelere yalnız girdik. Doğrudan yabancı sermayeli şirket olarak faaliyet gösteriyoruz. Bu tavrımızın da doğru olduğunu düşünüyoruz."
'Gelecek' bu mağazada
Metro Group, Almanya'da Düsseldorf yakınlarındaki bir Extra Hipermarket'te 2003'te başlattığı 'Future Store' (Geleceğin Marketi) uygulamasını geliştirerek sürdürüyor. 2003'ten bu yana Geleceğin Marketi uygulamasıyla alışverişi deneyenlerin sayıbı 20 bini buldu. Bunların 18 binini 'Extra Future Card' sahipleri oluşturdu. Geleceğin Marketi'nde alışverişi kolaylaştıran uygulamalar şunlar:
Akıllı alışveriş sepeti: Marketteki alışveriş sepetine bir tablet PC monte edilmiş. Ürün bu bilgisayar sayesinde rahatlıkla bulunuyor. Alışveriş sonunda kasiyer bilgisayarın barkodundan hesabı çıkarıyor, ödeme hızla yapılıyor.
Akıllı etiket: Etiketteki chip sayesinde ürünle ilgili her türlü bilgi öğreniliyor.
Akıllı terazi: Dünyada ilk kez kullanıyor. Terazi, üzerine konulan meyve-sebzenin fotoğrafını çekip, hemen tanıyor. Tartma işlemini yapıp, fiyat etiketini anında müşteriye çıkarıyor.