Mevduatta tezgâh altı faiz yüzde 11'i geçti

Mevduatta tezgâh altı faiz yüzde 11'i geçti
Mevduatta tezgâh altı faiz yüzde 11'i geçti
Haber: OKTAY ÖZDABAKOĞLU / Arşivi

İSTANBUL - Merkez Bankası’nın uyguladığı para politikalarına ilişkin belirsizlik piyasalarda tansiyonu yükseltmeye devam ederken, bankalar mevduat müşterilerine resmi faiz oranlarının çok üzerinde faiz verme yarışına girdi. Özellikle bir ay vadeli mevduatta, yüzde 6-7 aralığında olan resmi faiz oranı, tezgâh altında yüzde 11’i geçti. Kamu bankalarının da bu yarışta özel bankaların gerisinde kalmadığı gözlenirken, kapışmanın özellikle 100 bin liranın üzerindeki mevduatta hız kazandığı gözleniyor. Bankaların milyon liraya ulaşan mevduatlara ödediği faiz ise tezgâh altında kimi bankalarda yüzde 13’lere ulaştı. 

Merkez’den almak pahalı
Merkez Bankası’nın uygulamalarının bankaları tezgâh altında faizi arttırmaya yönelttiğinin altını çizen bankacılar, “Bankaların Türk Lirası kaynakları kuruyor. Bankalar, TL’yi Merkez Bankası’ndan yüzde 12,5’le alacaklarına, mevduat müşterisine yüzde 11 vermeyi tercih ediyorlar” değerlendirmesinde bulundu. 29 Aralık’tan bu yana ek parasal sıkılaştırmaya giden Merkez Bankası, piyasaya daha az TL vererek ve döviz satışı gerçekleştirerek enflasyon beklentilerini dengelemeye çalışıyor. 

Politika faizi geçersiz
Dolardaki yükselişi durdurmak için iki günde 4.3 milyar dolar satan fakat amacına ulaşamayan Merkez Bankası, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 5,75’te tutmaya devam ediyor. Merkez Bankası, görüntüde de olsa faizi arttırmamak için politika faiziyle oynamazken, dün gerçekleşen bir hafta vadeli güniçi repo ihalesinde ortalama faiz yüzde 11,86 olarak gerçekleşti.
Merkez Bankası’nın cuma günü düzenlediği bir ay vadeli repo ihalesinde de ortalama faiz yüzde 11,96 oldu. Bir ay vadeli mevduata tezgâh altında yüzde 10-11 arasında faiz vermek, bankalar için, Merkez Bankası’na göre daha düşük faizle kaynak sağlamak anlamına geliyor. Yüzde 5,75 olan politika faizinin fiilen yüzde 10-12 bandında oluştuğu belirtiliyor.

bigPara.com