Mevsim geçer işsizlik çıkar

Mevsim geçer işsizlik çıkar
Mevsim geçer işsizlik çıkar
İşsizlik ekim ayında tarım ve inşaatta sezonun sona ermesi ve sanayide süren kayıplar nedeniyle yeniden yükselişe geçti.
Haber: ŞEBNEM TURHAN - sebnem.turhan@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - İşsizlik oranında yükseliş yeniden başladı, ekimde işsizlik oranı yüzde 9,1 oldu. Türkiye İstatistik Kurumu’nun dün açıkladığı verilere göre eylülde yüzde 8,8 ile en düşük seviyesine inen işsizlik oranı mevsim etkilerinin ortadan kalkmasıyla yüzde 9,1’e yükseldi. İnşaat, turizm ve tarımda sezon sona erince bir ayda binlerce kişi işsiz kaldı. Tarımda 183 bin, inşaatta 113 bin, konaklamada 25 bin kişi işini kaybetti. Sanayideki çözülme ise sürüyor. İmalat sanayiinde ekimde eylüle göre 45 bin kişi işsiz kaldı.
Ekimde, işsiz sayısı 2 milyon 454 bin kişi, istihdam edilenlerin sayısı da 24 milyon 486 bin kişi oldu. İşgücüne katılma oranı yüzde 50 olarak gerçekleşti. İstihdam edilenlerin sayısı 24 milyon 486 bin kişi oldu. 2010 yılının aynı dönemine göre istihdam sayısı 1 milyon 514 bin kişi arttı. Bu dönemde, tarım sektöründe çalışan sayısı 387 bin kişi, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı 1 milyon 127 bin kişi arttı. 

Tarım dışı işsizlikte artış
Genç nüfusta işsizlik oranı ise yüzde 17,4’e çıktı. Mevcut işsizlerin yüzde 18,1’ini (445 bin kişi) bu dönemde işten ayrılanlar oluşturdu.
Tarım dışı işsizlik oranı ise 2010 yılının ekim ayına göre 2.5 puan düşerek yüzde 11,6’ya indi. Ancak eylül ayına göre tarım dışı işsizlik oranı da yükseldi. Eylülde tarım dışı işsizlik oranı yüzde 11,3 idi. Tarım dışı işsizlik oranındaki yükseliş de inşaat ve sanayi sektörlerindeki ciddi istihdam kayıplarından kaynaklandı. Tarım dışı istihdam 18 milyon 194 bin seviyesinde.
Mevsim etkilerinden arındırılmış işgücü göstergelerine göre mevsim etkilerinden arındırılmış istihdam bir önceki döneme göre 11 bin kişi, işsiz sayısı ise 29 bin kişi arttı. TÜİK’in verilerine göre istihdam oranı değişim göstermedi ve yüzde 45,2 oldu. İşsizlik oranı ise 0.1 puanlık artışla yüzde 9,4 seviyesinde gerçekleşti.Sanayideki kayıp üretimde 2.5 puan düşüş
Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (Betam) sanayi istihdamındaki kayıpların sanayi üretim endeksinde kasım ayında 2.5 puanlık düşüşe tekabül ettiğini belirtti. Betam “Ekim 2011 döneminde hizmetlerde 56 binlik ve tarımda 40 binlik artışların sanayi ve inşaattaki istihdam kayıplarının işsizlik üzerindeki olumsuz etkilerini bir miktar telafi ettiği de ortadadır” dedi.

bigPara.com