Mey: Burgaz kararından memnun değiliz ama parayı ödeyeceğiz

İSTANBUL - Mey İçki İcra Kurulu Başkanı (CEO) Galip Yorgancıoğlu, Burgaz’ın satışı hakkında Rekabet Kurumu’nun verdiği karar için, “Uzun ve yorucu bir müzakere sürecinden sonra ortaya çıkan bu koşulların bizi memnun ettiği söylenemez. Ancak piyasanın sağlıklı çalışması bizim ne düşündüğümüzden daha önemli diye düşünüyoruz ve parayı ödeyeceğiz” dedi.
Geçtiğimiz hafta açıklanan Rekabet Kurumu kararı, Mey İçki’nin tepkisini çekti. Rekabet Kurumu’nun kararına göre, Burgaz Alkollü İçecekler’e ait İstanblue votka markasını kendi tesislerinde üretecek olan Mey İçki, Burgaz’a ait şirketlerin yönetimi için bağımsız bir kurul atayacak. Burgaz yönetimine karışması halinde satın aldığı markaları kaybedecek olan Mey İçki, Burgaz’ın rakı, cin ve likör markaları ile bunların üretim tesislerini parça parça satışa çıkaracak.

Hissedarlar Mey’den çıkabilir
Mey İçki’nin altı yılının değerlendirildiği basın toplantısında konuşan Mey İçki CEO’su Galip Yorgancıoğlu, Burgaz’ın satılması konusunun gündemlerinin en üst sırasında yer aldığını belirterek, “Doğrusunu isterseniz, bu koşullarda böyle bir alım yapmak Mey açısından ciddi bir özveri olarak değerlendirilmelidir. Bu satış, TMSF , Rekabet Kurumu ve bizim açımızdan uzun ve zahmetli bir süreç oldu” diye konuştu.  Uzun ve yorucu bir müzakere sürecinden sonra ortaya çıkan koşulların kendilerini memnun etmediğini vurgulayan Yorgancıoğlu, şöyle konuştu: “Ancak piyasanın sağlıklı çalışması bizim ne düşündüğümüzden daha önemli diye düşünüyoruz ve parayı ödeyeceğiz. Tabii ki ihaleyi sonuçlandıracağız. Bu durumda Votka 67’yi devretmemiz koşuluna karşılık İstanblue votka markası bizim olacak. Onunla ilgili ne yapacağımıza bakacağız. Burgaz’ın rakı, cin, likör markaları ve varlıkları da şartnameye bağlı olarak ayrıştırma süreci ile elden çıkarılacak. Finansal performansımızın sürekli güçlenmesi ve sektörümüzün adil rekabet koşullarına tekrar kavuşacak olmasıyla, hissedarlarımızın artık Mey’in geleceğiyle ilgili, aralarında ‘çıkış’ opsiyonunun da bulunabileceği alternatifleri değerlendiriyor olmasını bekliyoruz.”

En büyük ortak Gelir İdaresi
Mey İçki Üst Yöneticisi Yorgancıoğlu, sigara ve içkiden Sağlık Vergisi alınmasına ilişkin olarak ise, “Bu bizim hiç beklemediğimiz birşey. Zaten şu anda alkollü içeceklerde çok yüksek bir vergi yükü var. Bir şişe içkinin aşağı yukarı yüzde 68’i vergilerden oluşuyor. 31 Aralık’ta yüzde 10 gibi, çok yüksek bir ÖTV artışı oldu. Eğer tekrar vergilerde, ÖTV artışı olacaksa bu herşeyden önce kaçak, sahte ve kayıt dışılığı körükleyen birşey olacaktır. Şu anda hakikaten limitlerdeyiz. Şu anda bütçe hedeflerinin üzerinde alkollü içkilerden alınan verginin toplanması söz konusu. Bizim en büyük ortağımız Gelirler İdaresi” diye konuştu. (Radikal)


    ETİKETLER:

    İstanbul

    ,

    TMSF