Mey İçki: Burgaz'ı devralmamız hâkim durum yaratmazdı

Mey İçki: Burgaz'ı devralmamız hâkim durum yaratmazdı
Mey İçki: Burgaz'ı devralmamız hâkim durum yaratmazdı

MEY İçki CEO?su Galip Yorgancıoğlu, Burgaz?ı almalarının rekabeti bozmayacağını söylemişti.

Rekabet Kurulu, Mey İçki'nin Burgaz'ı devralmasına izin vermedi. Mey, 'Onay çıksaydı 2005 sonundaki pazar durumuna geri dönecektik' dedi

ANKARA - Rekabet Kurulu, Mey İçki’nin Burgaz Rakı’yı devralmasına izin verilmemesine karar verdi. Kurul, Burgaz Alkollü İçecekler Ticari ve İktisadi Bütünlüğü’nün Mey İçki San. ve Tic. A.Ş.’ye devrine, rakı pazarında rekabetin önemli ölçüde azaltılması sonucunu doğuracağı ve rakı hariç diğer yüksek alkollü içkiler pazarında ise hakim durum yaratacağı gerekçesiyle izin vermedi. Mey İçki ise, yaptığı açıklamada, Burgaz Rakı’ya sahip olmalarının hakim durum yaratacağı görüşüne katılmadıklarını belirtti.
Rekabet Kurulu’nun 18 Kasım 2009 tarihli Kurul kararları, Kurumun internet sitesinde yayımlandı. Rekabet Kurulu, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından satışa sunulan Burgaz Alkollü İçecekler Ticari ve İktisadi Bütünlüğü’nün Mey İçki Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından devralınması işlemini 1998/4 sayılı ‘Özelleştirme Yoluyla Devralmaların Hukuki Geçerlilik Kazanabilmeleri İçin Rekabet Kurumuna Yapılacak Ön Bildirimlerde ve İzin Başvurularında Takip Edilecek Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ’ uyarınca izin verilmesine ilişkin başvuruyu değerlendirdi.
Kurul, işlemin izne tabi bir devralma işlemi olduğuna, devralmanın gerçekleşmesi halinde, rakı pazarında rekabetin önemli ölçüde azaltılması sonucunu doğuracak şekilde, mevcut hakim durumun güçlendirilmesi, rakı hariç diğer yüksek alkollü içkiler pazarında ise, hakim durum yaratılması nedeniyle devir işlemine izin verilmemesine karar verdi.    
Mey İçki, Rekabet Kurulu’nun, Mey İçki’nin Burgaz Rakı’yı devralmasına izin vermemesi yönündeki kararını değerlendirirken, “Burgaz’a sahip olmamızın hakim durum yaratacağı görüşüne katılmıyoruz. Rekabet Kurulu’ndan olumlu karar çıksaydı, Mey olarak 2005 yılı sonundaki pazar durumuna geri dönmüş olacaktık” dedi.
Mey İçki Sanayi ve Ticaret A.Ş’den yapılan açıklamada, şirketin Burgaz Alkollü İçkiler AŞ’nin ihalesine katılmasının iki temel gerekçesi bulunduğu, bunların; “Burgaz gibi sektörün adil rekabet kurallarını sistematik bir şekilde bozan, alkollü içecekler sektörünün yapısına ciddi şekilde zarar veren bir şirketin” sahipliğinin yasal ve kurumsal bir yapıya geçmesi sürecine katkıda bulunmak ve devlete büyük vergi geliri sağlayan, çok önemli ihracat potansiyeli bulunan alkollü içecekler sektörünün sağlıklı bir biçimde gelişmesi olduğu ifade edildi.

Sektör için gerekliydi
Burgaz ihalesinin başarılı şekilde sonuçlandırılmasının sektörün sağlıklı gelişimi açısından gerekli olduğu belirtilerek, şunlar kaydedildi: “Eğer Rekabet Kurumu’ndan gerekli izni alabilseydik, alkollü içkiler piyasasının yeniden adil ve yapıcı bir rekabet ortamına kavuşması için çaba gösterecektik. Burgaz’a sahip olmamızın hakim durum yaratacağı görüşüne katılmıyoruz.
Kuruldan olumlu karar çıksaydı, Mey olarak 2005 yılı sonundaki pazar durumuna geri dönmüş olacaktık. Herhalde TMSF kısa sürede, adil koşullarla ve uygun bir zamanlamayla ihaleyi tekrarlayacaktır. Alkollü içkiler pazarında yasal ve yapıcı bir rekabet ortamının tesis edilmesi en büyük beklentimizdir.” (Radikal)