Mey İçki için üç talip var

Tekel'in içki bölümünü iki yıl önceki özelleştirme ihalesinde satın alan Mey İçki'nin ana hissedarları, şirketin henüz belirlenmemiş bir oranda hissesini satmak için üç potansiyel yatırımcı grubuyla görüşüyor.

İSTANBUL - Tekel'in içki bölümünü iki yıl önceki özelleştirme ihalesinde satın alan Mey İçki'nin ana hissedarları, şirketin henüz belirlenmemiş bir oranda hissesini satmak için üç potansiyel yatırımcı grubuyla görüşüyor. Nurol, Limak, Özaltın ve Tütsab şirketlerinin ortaklığında kurulan Mey İçki, Şubat 2004'te Tekel'in 17 fabrika ve çeşitli mal varlıklarından oluşan alkollü içki bölümünü 292 milyon dolarlık bir bedelle Özelleştirme İdaresi'nden satın aldı. Şirket bu bedelin yarısını peşin, kalanın yarısını ise şubatta, en son taksidi de geçen ay ödedi. Mey İçki'de Nurol, Limak ve Özaltın'ın yüzde 29'ar, Tütsab'ın yüzde 13 hissesi var. Limak'ın patronu Nihat Özdemir satış süreciyle ilgili "Henüz kesinleşmiş hiçbir şey yok. Biz şu anda üç grupla görüşüyoruz, ancak bu grupların kimler olduğunu söyleyemem" dedi.
'Yüzde 50'de olabilir'
Dünkü Hürriyet gazetesindeki haberde, Mey ile Texas Pacific Group adlı yatırım şirketinin ilgilendiği ve Mey'in tamamı için 900 milyon dolarlık bir değer üzerinden görüşmelerin yapıldığı yer almıştı. Ancak Özdemir haberde geçen tutarın doğru olmadığını belirtip "Bu rakam doğru değil. Şu aşamada ne satış rakamı ne de hangi yüzdede satış yapılacağı belli. Ortaklık yüzde 40-60 da olabilir, yüzde 50-50 de olabilir" diye konuştu.