Mey'i alan TPG'nin yatırımları sürecek

Mey İçki'nin yüzde 90'ını Nurol-Limak-Özaltın-Tütsab Konsorsiyumu'ndan 810 milyon dolara alan Texas Pacific Group'un (TPG) yönetici ortağı Stephen Peel, Türkiye'ye yatırımlarının devam edeceğini açıkladı.

İSTANBUL - Mey İçki'nin yüzde 90'ını Nurol-Limak-Özaltın-Tütsab Konsorsiyumu'ndan 810 milyon dolara alan Texas Pacific Group'un (TPG) yönetici ortağı Stephen Peel, Türkiye'ye yatırımlarının devam edeceğini açıkladı. 2001 krizinden buyana Türkiye ekonomisini yakından izlediklerini belirten Peel, "Krizden sonra Türkiye ekonomisinin gösterdiği olağanüstü gelişme bizi etkiledi ve yatırım yapmamıza neden oldu. Türkiye'ye yatırımlarımız devam edecek. Tüketici ürünleri ve perakende sektörleriyle ilgileniyoruz" dedi.
'Üç misline sattık'
Mey İçki Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin çoğunluk hisselerinin TPG'ye devredilmesiyle ilgili prosedürün tamamlanmasından sonra bir toplantı düzenlendi. Toplantıda konuşan Mey İçki Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Doğan, özelleştirme kapsamında 292 milyon dolara aldıkları Tekel'in alkollü içkiler bölümünü, aldıkları fiyatın üç misline 810 milyon dolara sattıklarını açıkladı. Şirketin değerindeki artışın İMKB 100 endeksine paralel olarak geliştiğini belirten Doğan şunları söyledi: "15 Kasım 2003'te İMKB 100 endeksi 16 bin 408 puandı. 12 Nisan itibarıyla 42 bin 500 puana yükseldi. Yani endeks yüzde 260 artmış. Şirkete 292 milyon dolarlık teklif vermiştik ama Mey'in bize maliyeti 320-322 milyon dolara çıktı. Şirketimizin değeri borsadaki gelişmeye ve piyasadaki başarısına paralel olarak arttı. TPG'nin yüzde 90 hissesini devraldığı Mey İçki'nin yüzde 10'u Nurol-Limak-Özaltın-Tütsab konsorsiyumunda kaldı. Bu anlaşmayla şirketin değeri 900 milyon dolar olarak belirlendi. Satıştan elde ettiğimiz 810 milyon doları çarşamba günü peşin olarak aldık. Satışla ilgili olarak gerekli tüm izinler de alındı."
Dönüm noktası
Anlaşmanın Mey'in kuruluşundan bu yana geçen iki yıllık sürede gösterdiği başarının bir sonucu olduğunu dile getiren Hüsnü Doğan, imzalanan anlaşmanın Mey'in yatırımcılar nezdindeki itibarını net bir biçimde ortaya koyduğunu, Türk ekonomisi ve genel olarak Türkiye için de güçlü bir güvenoyu olduğunu belirtti. Doğan, "Türkiye'ye daha fazla yabancı sermaye yatırımı çekebilmek için yoğun çaba harcadığımız bu dönemde çok önemli bir anlaşmayı gerçekleştirdiğimize inanıyoruz. Türkiye'de gerçekleştirilen ilk kaldıraçlı (leveraged buy-out) yatırımla ülkemizde yeni bir dönemi başlattık. Bu yatırımı başkaları da izleyecektir" dedi.
Doğan, "Anlaşmayla uluslararası yatırımcılara 'Türkiye güvenilir, yatırım yapılabilir ülkedir' mesajını verdiğimize inanıyoruz. Ülkemizin yabancı sermaye yatırımlarından daha fazla pay almasında öncü bir adım attığımız için sevinçliyiz" diye konuştu.
TPG yönetici ortağı Peel de, anlaşmanın Mey'in dünya pazarlarındaki büyümesini daha da hızlandıracağını ve Türkiye'nin ekonomik gelişimi için de önemli bir dönüm noktası oluşturacağını söyledi.