Mezarlık dolandırıcıları

Mezarlık dolandırıcıları
Mezarlık dolandırıcıları
İnternette bile satışa çıkan 'manzaraya nazır lüks mezarlık'lar daire fiyatını aşıyor. Ancak Mezarlıklar Müdürlüğü uyarıyor: Bu ilanlara kanmayın, mezarlık alanlar satılabilecek yerler değildir.
Haber: NURİYE DOĞU / Arşivi

İstanbul ’da yaşamanın nasıl ki bir bedeli varsa, artık ölmenin de öyle... Çünkü özellikle şehiriçinde önceden alınmış iki metrekare toprağınız, ya da ‘aile kabristanında rezervasyonunuz’ yoksa, gerçekten ‘yatacak yeriniz yok’! Ancak paranın satın alamayacağı çok az şeyin kaldığı bu günlerde bunun da çaresini bulanlar var. Daha doğrusu artık mezarlıkların da dolandırıcıları çıktı. Bu sahte girişimciliğin seri ilan sitelerine kadar uzanan tablosu ise oldukça trajikomik: Zincirlikuyu, Karacaahmet ya da Çengelköy’de manzaraya nazır ‘lüks’ kabirler daire fiyatları ile yarışıyor. Konumuna göre fiyatlar 150 bin TL’ye kadar çıkıyor. Ancak İstanbul Belediyesi Mezarlıklar Müdürü Adem Avcı, mezarlıklardan bile para kazanmaya çalışan dolandırıcılara karşı uyarıyor: “Mezar yerleri alınıp satılabilen yerler değildir, hele ki ticari gayrimenkul hiç değildir. Bu ilanlara kanıp, mezar yeri alanın parası elinde patlar. Çünkü şahıstan alınamaz, bizim imzamız olmayan belge ile gömü yapılamaz. Kanun buna izin vermiyor.” 

‘Babasının mezarını satanlar bile var’ 
İstanbul’da şu anda mezar yeri sıkıntısı yaşanmadığını belirten Adem Avcı, ancak şehiriçinde gömülecek alanların neredeyse tamamen dolduğunu söylüyor. Bu nedenle Avrupa ve Anadolu yakasında birçok araziyi kamulaştırarak mezarlık alanlarına dönüştürdüklerini ifade eden Avcı, şu anda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 10 yıllık stoku olduğuna dikkat çekiyor. En yüksek talebin Zincirlikuyu, Ulus, Karacaahmet, Aşiyan ve Çengelköy’e geldiğini ancak bu mezarlıkların çoğunun aileler tarafından yıllardır tutulduğunu vurgulayan Avcı, internette gezinen ilanlarda da özellikle bu bölgelerin üzerine gidildiğini belirterek, “Mezarlık devri yasal değildir. Buna asla müsaade etmiyoruz. Yıllar önce ölmüş babasının mezarını bile satılığa çıkaran var. Bunlara sakın kanmasınlar” diyor.
Bu beş bölgenin nadide yerler olması dolayısıyla fiyatlarının da yüksek olduğunun altını çizen Avcı, buralarda boş mezarlık fiyatlarının ortalama 18 bin TL, şehirdışına doğru kayan diğer bölgelerde ise 3 bin TL olduğunu söylüyor. Günde 250 kişinin defin işlemini yaptıklarını belirten Avcı, bunun yıllık 300 dönüm alana denk geldiğini ifade ediyor. 

Memlekete gönderiyor 
İstanbul’daki yoğunluğa yeni yerlerin dışında bir diğer alternatif ise Anadolu’dan göç edenlerin cenazelerinin memleketlerine gönderilmesi. Bu konuda cenaze yakınlarını teşvik ettiklerini belirten Avcı, “Hem doğdukları yere gömülsünler hem de İstanbul’daki yoğunluk hafiflesin diye bunu teşvik ediyoruz. 50 cenaze aracını Anadolu’ya ayırdık. Bu şekilde tüm masrafları karşılayarak günde 25 cenaze gönderiyoruz” diyor. Mezarlıklar Müdürlüğü’nün açacağı veya genişleteceği bölgeler ise şöyle: Ayazağa, Bahçeköy, Hasdal, Büyükçekmece, Kayabaşı, Hadımköy, Silivri, Ümraniye, Taşdelen, Çekmeköy, Samandra, Tuzla, Kurtköy, Kadıköy, Üsküdar ve Maltepe.

Zincirlikuyu Mezarlığı’nda düzlük yerde (Ortabayır tarafı TV fabrikasına bakan kısım) tapulu üç kişilik mezar yerinin iki kişilik yeri teklife göre devredilecektir. Daire karşılığı hibe olabilir. 


333: İstanbul’da 700 hektarlık alanda bulunan mezarlık sayısı.
250: 1 günde defnedilen ortalama kişi sayısı
2 milyon: Mezar olduğu tahmin ediliyor.
150 bin TL: Aşiyan’da sahibinden satılık tek kişilik mezar yeri. Tapusu kendi üzerimedir.
25 bin TL: Verasetten intikal etmiş Zincirlikuyu Mezarlığı’nda, 40 seneyi aşkın bir zaman önce defin yapılmış, Alan arkadaşa hayırlı olsun, toprağı bol olsun.
10 bin Euro: Üsküdar Bülbülderesi Mezarlığı’nda mermerleri yapılmış tek kişilik mezar yerini şehir değişikliği sebebiyle satmaktayım.
30 bin TL: Acilen Karacaahmet Mezarlığı’nda Cemevi arkasında boş satılık yapılı mezar yeri.

bigPara.com