MF, 1.6 milyar doları onayladı

IMF İcra Direktörleri Kurulu'nun, 1. ve 2. gözden geçirmeleri tamamlandı. IMF'nin 1,6 milyar dolarlık kredi dilimini serbest bıraktığı kaydedildi.

ANKARA -Uluslararası Para Fonu (IMF) İcra Direktörleri Kurulu, stand-by düzenlemesinin birinci ve ikinci gözden geçirmelerini görüşerek onayladı. Gözden geçirmelerin tamamlanmasıyla yaklaşık 1.6 milyar dolar (1.1 milyar SDR) tutarındaki kredi de serbest bırakıldı.
IMF, dünkü toplantıda, birinci ve ikinci gözden geçirmeye ilişkin niyet mektubunu ele alarak onayladı. Bu yıl yapılması gereken üçüncü gözden geçirmenin tamamlanmaması nedeniyle gözden geçirme sayısı 10'dan 11'e indirildi ve Türkiye'nin kredi kullanımları yeniden düzenlendi. Türkiye IMF kredisini bundan sonra 890 milyon dolarlık dilimler halinde kullanacak. IMF İcra Direktörleri Kurulu'nun gözden geçirmeleri onaylamasıyla birlikte Türkiye'nin 24 Kasım tarihli 26 maddelik niyet mektubu da açıklandı.
Niyet mektubunda, haziran ayında yürürlüğe girmesi öngörülen Bankacılık Yasası'ndaki gecikme nedeniyle feragat istendi. Feragat talep edilen sosyal güvenlik reformuna yönelik yasaların ise şubat ortasında onaylanması tahhüt edildi. Merkez Bankası'nın 2006-2008 yılına ilişkin enflasyon hedefleri de niyet mektubunda yer aldı. Böylece ilk kez enflasyon oranı gözden geçirmenin de koşulu oldu. Yıllık enflasyon, üçer aylık dönemlerde hedefin 2 puan altı veya üzerinde olursa IMF hükümetten önlem almasını isteyecek.