Microsoft Ankara'yı yazılım üssü yapıyor

Microsoft Ankara'yı yazılım üssü yapıyor
Microsoft Ankara'yı yazılım üssü yapıyor

Microsoft İcra Kurulu Başkanı Steve Ballmer?a göre Ankara?daki merkez Türkiye?ye büyük fayda sağlayacak FOTOĞRAF: DİLEK MERMER / AA

Üniversite, kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve yazılımda etkinliği olan Microsoft iş ortaklarını bir araya getiren merkezde, yenilikçi yazılım projeleri ve çözümleri geliştirilecek

ANKARA- Microsoft İcra Kurulu Başkanı (CEO) Steve Ballmer, gelecek beş-10 yıllık süreçte, Türkiye’nin, Microsoft için en hızlı büyüyen ülkelerden biri olacağını belirterek “Bu süreçte Türkiye, Microsoft’un en büyük 10 iş ortağından biri olacak” dedi. Ballmer, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Ankara’da, Başbakanlık Yatırım Destek ve Teşvik Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz ile Sheraton Oteli’nde basın toplantısı düzenledi. Ballmer toplantıdaki konuşmasında, Microsoft’un küresel düzeyde 60 tane inovasyon merkezi olduğuna işaret ederken, Ankara Bilkent Teknokent’te de bir inovasyon merkezi açtıklarını söyledi.

Oyuna odaklanacak
İnovasyon merkezinin e-yönetim, sağlık, eğitim konularında yoğunlaşacağını, yazılım ve oyun konusuna da odaklanacağını anlatan Ballmer, üniversite, kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve yazılımda yetkinliği olan Microsoft iş ortaklarını bir araya getiren bu merkezde yenilikçi yazılım projeleri ve çözümlerin geliştirileceğini kaydetti. Bu merkezin çeşitli yazılım firmalarının projelerini beslemek için de kurulduğuna dikkati çeken Ballmer, burada yenilikçi fikirlerin değerlendirilerek destekleneceğini, spesifik ülkeye özgü yazılımların geliştirilerek teknolojiye katkı sağlanacağını ifade etti.

500 bin dolar yatırım
Söz konusu merkeze ilk etapta yarım milyon dolarlık bir yatırım öngördüklerini belirten Ballmer, buradaki istihdamın gelecek talebe bağlı olarak artacağını, Microsoft’un da buraya uzman desteği sağlayacağını söyledi. Microsoft’un Türkiye’de bir yıl önce uygulamaya soktuğu ‘Dreamspark’ projesi hakkında da bilgi veren Ballmer, programı üniversite öğrencilerinin yanı sıra lise öğrencileri ve yazılım konusuna ilgi duyan, 12-13 yaşındaki gençlere de yaymayı planladıklarını ifade etti.
Buradan öğrencilerinin tasarım kitleri ve yazılım araçlarını ücretsiz temin edebileceğine dikkati çeken Ballmer, Microsoft’un dünya genelinde düzenlediği ve lise öğrencilerinin katıldığı yarışmada Türkiye’nin dokuzuncu olarak, iyi bir performans sergilediğini bunun da Türk öğrencilerinin yazılım konusuna büyük ilgisi olduğunu gösterdiğini anlattı.
Proje kapsamında gençlerin yazılım konusundaki yeteneklerini hayata geçirebileceğini belirten Steve Ballmer, “Burada gençlere yazılım araçlarını sunuyoruz, yazılım oluşturmak için destek olmak istiyoruz. Bunlar da yerel yazılım şirketlerini destekleyecek, Türkiye’ye çok büyük bir yarar sağlayacak” dedi.
Türkiye’ye dördüncü gezisini gerçekleştirdiğini ifade eden Ballmer, bir yabancı olarak ekonomik büyüme hızıyla yazılım, bilgi teknolojileri konusunda büyük bir gelişim sağlandığını gördüğünü söyledi. Türkiye’nin gelir açısından da büyük bir gelişme kaydettiğini belirten Ballmer, bilgisayarların ucuzlamasıyla bilgi teknolojisine erişimin yaygınlaştığını anlattı.

Türkiye hızlı büyüyecek
Küresel krizin tüm dünyada etkili olduğunu bunun sadece Türkiye’ye özgü olmadığını ifade eden Ballmer, “Gelecek beş-10 yıllık süreçte, Türkiye, Microsoft için en hızlı büyüyen ülkelerden biri olacak. Bu süreçte Türkiye, Microsoft’un en büyük 10 iş ortaklarından biri olacak” diye konuştu.
Genç nüfusu nedeniyle bilgi teknolojisi açısından Türkiye’nin mükemmel bir potansiyeli olduğunu belirten Steve Ballmer, stratejik konumu açısından ülkenin önemli olduğunu, Microsoft’un İstanbul’daki Türkiye merkezinin Ortadoğu ve Afrika’da 80 ülkeyi yönettiğini ve THY ile de birçok ülkeye çok rahat ulaştıklarını kaydetti.

‘Kriz bizi de etkiledi’
Krize ilişkin bir soruya karşılık da ekonomik krizin herkesi olduğu gibi kendilerini de etkilediğini belirten Ballmer, bilgisayar satışlarında geçen yıla kıyasla düşüş olduğunu, bilgi teknolojilerine kriz ortamında daha az para harcandığını söyledi. Maliyetleri sabitlerken, projelerin olgunlaşma seviyesine geleceğini anlatan Ballmer, “Bir taraftan 5 bin işçi çıkarırken, bir taraftan da 2-3 bin kişiyi araştırma anlamında işe alıyoruz. Yani bir taraftan kesinti yaparken diğer taraftan yatırım yapıyoruz” diye konuştu.
Microsoft İcra Kurulu Başkanı Steve Ballmer temaslarına ilişkin bir soru üzerine de , bu sabah (dün) Türk Telekom yetkilileriyle Türkiye’de bilgi teknolojileri konusunda yaşanılan zorluklar konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını, THY Genel Müdürü Temel Kotil ile görüştüklerini, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ile görüşeceğini ifade etti. Ballmer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile de bir araya geleceğini belirterek, görüşmede bilgi teknolojileri açısından Türkiye’ye çok önem verdiklerini dile getireceğini söyledi.
Başbakanlık Yatırım Destek ve Teşvik Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz da basın toplantısında yaptığı konuşmada, bilgi teknolojilerinin geliştirilmesinin önemini vurgularken, Türkiye’nin genç bir ülke
olduğunu her yıl Malta nüfusu kadar üniversite öğrencisinin mezun olduğunu, bunun da hem istihdam hem de ülkenin dinamik potansiyelini gösterdiğini kaydetti.
(Radikal)