Microsoft, Apple'ı Nokia ile vuracak

Microsoft, Apple'ı Nokia ile vuracak
Microsoft, Apple'ı Nokia ile vuracak
İşletim sistemi pazarında sular durulmuyor. Windows'un mobil telefon işletim sistemi Windows Phone 2015 yılında Apple'ı geçecek. Google'ın mobil işletim sistemi ise bu yılın sonunda liderlik koltuğuna oturacak.

Gartner araştırma şirketinin hazırladığı rapora göre Windows’un Nokia atağı Apple’ı vuracak. İşletim sistemi pazarında lider konumda bulunan Nokia’nın Symbian işletim sistemi 2010’da yaklaşık 120 milyon kullanıcıya ulaştı. Ancak geçen ay “Yanan bir platformun üzerindeyiz” açıklaması yapan Nokia, Symbian işletim sistemini kullanmaya son verip Windows’un işletim sistemi olan Windows Phone ile anlaştıklarını açıkladı.
 
Yapılan araştırmaya göre bu anlaşma 2015 yılında meyvelerini vermeye başlayacak. 2015 yılında Microsoft’un yaklaşık 216 milyon kullanıcıya ulaşarak Android’in hemen arkasında yerini alması bekleniyor. En önemlisi ise Microsoft, ezeli rakibi olan Apple’ı geçebilecek. Apple ise 2015’te yaklaşık 190 milyon kullanıcıya ulaşacak ve üçüncü sırada yerini alacak. Symbian ise 661 bin kullanıcı ile 2015 yılında tarih olacak. 

Başta Samsung olmak üzere birçok telefon markasının tercih ettiği Google’ın işletim sistemi olan Android ise 2011 yılında liderlik koltuğuna oturacak. 2010’da yaklaşık 68 milyon kullanıcının ulaşacağı işletim sistemi, 2011’de yüzde 38,5 artacak. Bu artışla 2011’de yaklaşık 180 milyon kullanıcıya ulaşarak liderlik koltuğuna geçecek. ( Ekonomi Servisi)

bigPara.com