Microsoft-Doğan işbirliği

Microsoft Başkanı Bill Gates, 'internet'te işbirliği için Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan'la el sıkıştı. Bill Gates'le bir görüşme yapan Aydın Doğan, Microsoft ile Doğan Grubu'nun internet alanında işbirliğine gitme kararı aldığını açıkladı.

İSTANBUL - Microsoft Başkanı Bill Gates, 'internet'te işbirliği için Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan'la el sıkıştı. Bill Gates'le bir görüşme yapan Aydın Doğan, Microsoft ile Doğan Grubu'nun internet alanında işbirliğine gitme kararı aldığını açıkladı. İki şirket, Türkiye'de bir internet arama motoru kurulması için ortaklık yapacak.
Üç günlük ziyaret için Türkiye'ye gelen Microsoft Başkanı Bill Gates, Çırağan Sarayı'nda Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan ve Doğan Yayın Holding Başkan Yardımcısı ve Doğan Online Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan'la bir araya geldi. Aydın Doğan, Gates'i Türkiye'de görmekten mutluluk duyduğunu söyledi. Gates'in çağ değiştirdiğini belirten Aydın Doğan, "Çağı yeniden yaratan işadamıyla tanışmaktan mutluyum. Bir yıl içinde iki defa Türkiye'ye gelerek ülkemize verdiğiniz önemi gösterdiniz. Ayrıca sizi ve eşinizi, sağlık alanında vakıflar aracılığıyla yaptığınız çalışmalarınızdan dolayı da tebrik ediyorum" diye konuştu.
'Türkiye anlatılmayan hikâye'
Doğan, "Bizim de toplumsal sorumluluk kampanyaları yapan bir vakfımız var. 'Baba beni okula gönder' kampanyası çerçevesinde 25 kız öğrenci yurdu yaptırıyoruz" dedi. Doğan, ABD'den örnek verip Türkiye'de gazete okuma oranlarıyla ilgili sorular soran Gates'i, haziran ayında Moskova'da yapılacak Dünya Gazeteler Birliği (WAN) kongresine davet etti. Görüşmede arama motoru ve internet üzerinden telefon konuşması konularında işbirliğine hazır olduklarını vurgulayan Hanzade Doğan ise, şunları söyledi:"Türkiye'de yapacağınız faaliyetlerin, öteki gelişmekte olan ülkelerden bir farkı var. Türkiye'de Doğan Grubu gibi güçlü bir medya kuruluşu var." Bill Gates, bu durumun bilincinde olduklarını hatırlatarak şöyle devam etti: "Biz teknoloji alanında hizmet veren bir şirketiz. Doğan Grubu'nun da güçlü bir içerik varlığı var. Arkadaşlarımız derhal bir ortak çalışma grubu oluştursunlar. Bu grup en geç üç ay içinde faaliyete geçsin."
Aydın Doğan'ın Türkiye'yi nasıl bulduğunu sorması üzerine de Gates, "Çok etkilendim. Türkiye'yi ben Avrupa'nın enerjik parçası olarak görüyorum. Türkiye'nin gelişmesi dışarıda bilinmiyor. Türkiye anlatılmayan hikâye gibi" dedi.
Gates, İstanbul'daki temasları sırasında 300'e yakın Türk işadamıyla da bir araya gelerek dijital devrim konusundaki görüşlerini aktardı ve soruları yanıtladı.
Bill Gates neler dedi?

  • Bize dinozor diyenler olabilir ama dinozorlar 100 milyon yıl yaşamış. Microsoft bu kadar hayatta kalır mı bilmem ama geçmiştekinden daha da güçlüyüz. Çünkü dünyanın en iyileriyle çalışma imkânına sahibiz. Bizi eleştirenleri şaşırtacağız. Özellikle 'arama' konusunda.
  • Yazılımcı olmasaydım AIDS ya da sıtmayı engelleyecek bir aşı keşfetmeyi isterdim.
  • Çok şanslıyım. Microsoft'un başarısı sayesinde refah elde ettim. Bu yüzden de tüm kaynaklarımı vakfım yoluyla sağlık ve eğitime harcıyorum.
    Hep dünyayı nasıl geliştirebilirim diye hayaller kuruyorum.
  • Gazetelerimi hep online okumayı tercih ediyorum çünkü not almak ve gördüğüm bir yazıyı başkalarıyla paylaşmak daha kolay oluyor. Bizim tablet PC konusundaki çalışmalarımız geliştikçe okuma işlemleri ekrana taşınacak.
  • Yeni sürümlerimizde bütün yaş gruplarına yöneliyoruz.
  • İstanbul'u ziyaret etmeyi seviyorum. Ama burada ev alma planım yok.