Microsoft, Yahoo ile güçbirliği yaptı, Google'un tahtına göz dikti

Microsoft, Yahoo ile güçbirliği yaptı, Google'un tahtına göz dikti
Microsoft, Yahoo ile güçbirliği yaptı, Google'un tahtına göz dikti

Yahoo, Jerry Yang ve David Filo (solda) tarafından 1995?te kuruldu. Yang ve Filo en sevdikleri sitelerin bir listesini yapma, ders notu saklama ve arşivleme amacıyla bir web sayfası tasarladı.

Microsoft ve Yahoo, internette arama ortaklığı oluşturulması konusunda anlaşmaya vardı. Anlaşma, dünyanın en büyük yazılım şirketi Microsoft'u, internette en büyük ikinci arama motoru olabilme imkânına kavuşturacak

İSTANBUL - Dünyanın en büyük yazılım şirketi Microsoft, her geçen gün büyüyen internet reklam pazarından daha fazla pay alabilmek için bu alanda dünyanın iki numaralı şirketi olan Yahoo ile güçbirliğine yönelik görüşmeleri anlaşmayla sonuçlandı. İşbirliğiyle ilgili açıklamanın her an yapılabileceği ifade edildi.
Microsoft, internet arama pazarında payını artırmak umuduyla birkaç yıldır Yahoo ile anlaşmaya çalışıyordu. Şirketin yaklaşık 15 ay önce Yahoo’ya sunduğu 47,5 milyar dolarlık teklif, Yahoo’nun kurucu ortağı Jerry Yang başkanlığındaki grubun direnciyle karşılaşması üzerine Microsoft teklifini geri çekmişti.
Ancak o tarihten bu yana küresel krizin de etkisiyle Yahoo’nun piyasa değeri gerilemişti. Şirketin bu haftaki piyasa değeri 24 milyar dolar civarında bulunuyor. Anlaşma, ancak Jerry Yang’ın geçen yıl üst yöneticilikten ayrılmasından sonra olanaklı hale geldi.

10 yıllık anlaşma
10 yıllık anlaşmayla Microsoft, internette en büyük arama motoru ve reklam lideri Google’a karşı önemli bir avantaj yakalayacak. Genişletilmiş anlaşma, Microsoft’un adını ‘Bing’ olarak değiştirdiği arama motorunun daha fazla kişi tarafından kullanılmasına olanak tanıyacak.
Anlaşmayla Yahoo, ilk beş yılda kendi sitesindeki tüm arama ve reklam gelirlerinin yüzde 88’ini alacak ve Microsoft’un bazı internet sitelerinde reklam satma hakkına kavuşacak. Yahoo, anlaşmanın, yıllık kârını 500 milyon dolara kadar artıracağını ve kendi arama teknolojisine yatırım yapmayacağı için yılda sermaye harcamalarında 275 milyon dolar da tasarruf sağlayacağını tahmin ediyor. Yahoo, ‘Bing’i kullanacak, bunun karşılığında da Yahoo sayfalarında ‘Bing arama motorundan yararlanılmaktadır’ mesajı görünecek. Her iki şirket de Microsoft’un tanıtım ve reklam teknolojisini kullanırken, pazarlama ve müşteri hizmetleri Yahoo tarafından sağlanacak.

Pazar payı yüzde 8
comScore Inc. adlı araştırma kuruluşunun verilerine dünyanın ikinci büyük arama motoru olan Yahoo’nun pazar payı yüzde 8. Birinci sıradaki Google ise pazarın yüzde 67’sini kontrol ediyor.
ABD pazarında ise bu oranlar sırasıyla yüzde 20 ve yüzde 65.  Arama motorunu güçlendirmek için milyarlarca dolarlık parcama yapan Microsoft ise küresel pazarda yüzde 3’lük, ABD’de ise yüzde 8’lik paya sahip. Anlaşmaya göre Microsoft’un, Yahoo’ya güçbirliği için bir ön ödeme yapması beklenmiyor. Microsoft’un Yahoo ile işbirliği girişimleri, Google’ın ucuz kişisel bilgisayarlar için açık işletim sistemi geliştirme kararından sonra yoğunlaştı. Microsoft, gelirlerinin büyük kısmını sağladığı alana girmeyi hedefleyen Google’ı kendi alanında vurmayı hedefliyor. Google’ın Chrome OS adlı işletim sisteminin başarılı olması durumlunda Microsoft’un  işletim sistemi satış gelirlerinin önemli oranda düşeceği tahmin ediliyor.

Ballmer: Değer kattık
Microsoft’un patronu Steve Ballmer, anlaşmayla, Microsoft’un arama motoru Bing’in rekabet için gerekli olan ölçeğe kavuşacağını söyledi. Ballmer, “Bu anlaşmayla, aramada daha fazla yenilik, reklamcılar için daha iyi değer ve tek bir şirketin şu anda hâkim olduğu piyasada gerçek tüketici seçimi yaratacağız” diye konuştu.
Yahoo da, anlaşmanın Yahoo kullanıcılarının ve reklamcıların çıkarına olacağını bildirdi.
Yahoo CEO’su Carol Bartz de, “Anlaşma, Yahoo, kullanıcılarımız ve endüstriye gemi yüküyle değer katacak. Ve bu anlaşmayla internet yeniliği (innovasyon) ve gelişmesinde yeni bir çağın kurulacağına inanıyorum” dedi.

YouTube ile savaş açıldı
Dünyanın en büyük internet arama motoru Google, video sitesi YouTube’u 2006’da 1 milyar 650 milyon dolara satın alarak ilk cepheyi açmıştı. Bunun üzerine yazılım devi Microsoft, en büyük arkadaşlık sitesi Facebook’un yüzde 1,6’sını 240 milyon dolara satın alarak Google’a karşılık vermişti.
Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, daha önce Yahoo’nun 1 milyar dolarlık teklifini reddetmişti. Microsoft yönetimini mali işlerden sorumlu üyesi Chris Liddell, “Nakitimiz var. Ayrıca düşük faizli borçlanma imkânımız da var” diyerek, dünyanın bu en yüksek meblağlı alışverişini ödeyebileceklerini söylemişti. Google ve Yahoo, toplam yıllık cirolarıyla Microsoft’un cirosunun dörtte birini bile yakalayamıyor. Microsoft’un 51.122 milyarlık cirosuna karşılık, Google’ın 10.605 milyar, Yahoo’nun ise 6.426 milyar dolar cirosu var. Microsoft piyasa değerinde de birinci. 

Kurucuları Stanford’lu
Yahoo, Stanford mezunu Jerry Yang ve David Filo tarafından 1995 yılında kuruldu. 1968’de Tayvan’da doğan Jerry Yang’ın ailesi, o 10 yaşındayken ABD’nin Kaliforniya eyaletine taşındı. O dönemde, bildiği tek İngilizce kelime shoe (ayakkabı) olsa da, başarılı bir lise öğreniminin ardından Stanford Üniversitesi’ni kazandı.
Sadece dört yıl içinde, elektrik mühendisliği dalında lisans ve yüksek lisans yaptı. Ondan iki yıl önce Wisconsin’de doğan David Filo ise, Tulane Üniversitesi’ndeki bilgisayar mühendisliği öğreniminin ardından, Stanford Üniversitesi Elektik Mühendisliği Bölümü’ne girdi. Sessiz, heyecanlı ve teknik yönden son derece yaratıcı biri olarak tanımlanan Filo, 1993’te Japonya’nın Kyoto kentinde, Stanford Üniversitesi tarafından düzenlenen doktora programı sırasında Yang ile tanıştı. Kısa bir sürede iyi arkadaş olan Yang ve Filo en sevdikleri sitelerin bir listesini yapma, ders notu saklama ve arşivleme amacıyla bir web sayfası tasarladı.
Bu sayfa sadece üniversite bilgisayar ağı üzerinde yer alıyordu. İkilinin not aldığı adresler yüzü geçince, bunları hiyerarşik kategorilere ayırabilecekleri küçük bir program yazdılar. Listeyi kendi sitelerine koyan ikili, altı ay kadar sonra, ziyaretçilerin de buraya ek yapabilmesini sağlayınca, gerisi çorap söküğü gibi geldi. (Radikal)