Microsoft'tan 'aslan payı' Türkiye'nin

ABD'li yazılım devi Microsoft'un tüm dünya ülkelerindeki eğitim projeleri için ayırdığı 250 milyon dolarlık bütçeden 7 milyon dolarlık payı alan Microsoft Türkiye, bu miktarı artırmak için 2005'te eğitim projelerine hız verecek.
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

İSTANBUL - ABD'li yazılım devi Microsoft'un tüm dünya ülkelerindeki eğitim projeleri için ayırdığı 250 milyon dolarlık bütçeden 7 milyon dolarlık payı alan Microsoft Türkiye, bu miktarı artırmak için 2005'te eğitim projelerine hız verecek. Yıllık cirosuna göre 250 milyon dolarlık bütçeden alması gereken payın 12 katını alan Türkiye, şirketin en çok yatırım yapacağı 16 ülke arasına girmeyi de başardı. 79 ülkenin bulunduğu Ortadoğu ve Afrika bölgesinde Güney Afrika ve İsrail'in ardından üçüncü sırada yer alan Türkiye, gösterdiği başarı sayesinde bu yıl ikinciliğe de yükseliyor.
Microsoft'un hedefinin eğitim projelerine destek vererek global olarak bilgisayar sayısını 600-700 milyondan 2 milyara çıkarmak olduğunu söyleyen Microsoft Türkiye Genel Müdürü Çağlayan Arkan, "Çin, Hindistan, Brezilya gibi ülkeler bu hedefi gerçekleştirecek ülkeler arasında gösteriliyor. Türkiye'nin bu ülkeler arasında daha şanslı, çünkü erişim, enerji gibi konularda daha üstün. Örneğin, Hindistan'da evlerde elektrik bulunma oranı yüzde 60. Türkiye'nin bu ülkeler arasındaki payını artırmak için eğitimde işbirliği projesinin (PICPartners in Learning) kapsamını genişletmeyi planlıyoruz" dedi.
'Maddi beklentimiz yok'
Microsoft Türkiye, öğretmenlerin bilgisayar eğitimi, öğrencilerin bilgisayarla tanışması, Milli Eğitim Bakanlığı'nın ülke çapında nerede, hangi konuda açık var gibi konularda sorgulama yapmasını sağlayan karar destek sisteminin kurulması gibi konularda 'eğitimde işbirliği projesi' adlı program uyguluyor.
Bu projeye İngiltere'de okulların sadece yüzde 15'inin dahil edilebildiğini belirten Microsoft Türkiye Genel Müdürü Çağlayan Arkan, "Hazırladığımız projeler sayesinde biz Türkiye'deki tüm okulları bu programa dahil etmeyi başardık. Microsoft'un dünya bütçesinden aslan payını aldık. Türkiye'deki toplam öğretmen sayısının 640 bin olduğu göz önünde bulundurulursa bu proje dört yıl daha sürecektir ve biz her yıl birkaç milyon dolar bütçe daha alacağız. Bu işten maddi beklentimiz yok Çünkü Ankara'da kamuya yönelik işlerden ciromuz yılda ancak 1 milyon dolar" diye konuştu.