Microsoft'tan iPod'a rakip eğlence cihazı

Dünyanın en büyük yazılım şirketi Microsoft, 4 milyar dolarlık portatif eğlence cihazı pazarından pay alabilmek için Apple'ın ürettiği iPod'a alternatif bir müzik cihazı geliştirmeye başladığını doğruladı.

İSTANBUL- Dünyanın en büyük yazılım şirketi Microsoft, 4 milyar dolarlık portatif eğlence cihazı pazarından pay alabilmek için Apple'ın ürettiği iPod'a alternatif bir müzik cihazı geliştirmeye başladığını doğruladı. Zune kod adlı yeni cihaz bu yıl satışa sunulacak. Financial Times gazetesinin haberine göre Microsoft bu kararla, iPod'la rekabeti iş ortaklarının geliştireceği ürünlerle sürdürme politikasından vazgeçtiğini açıklamış oldu. NPD Group adlı pazar araştırma şirketine göre Microsoft'un bu politikası başarılı olmadı ve Apple iPod ile pazarın yüzde 77'sini ele geçirdi.
Microsoft'un kendi ürünüyle pazara girmesi durumunda bile Apple'a yetişmesi için hayli yol alması gerektiği belirtiliyor. Uzmanlar Microsoft'un pazara girmesiyle birlikte Apple'ın da yeni ürünleri tüketiciye sunacağını ifade ediyor. Bu arada plak şirketleri ve yayıncıların eğlence dünyasındaki bu gelişmeyi Apple'ın 'fiyat dikte ettirme' gücünü azaltacak olması nedeniyle memnuniyetle karşıladıkları öğrenildi.