'Mideme kramplar giriyor'

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, son ihalelerin sonuçlarından memnun olduğunu ve trendin böyle devamı durumunda Uzanlardan olan alacakların önemli bölümünün tahsil edilmesinin mümkün olduğunu söyledi.

İSTANBUL - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, son ihalelerin sonuçlarından memnun olduğunu ve trendin böyle devamı durumunda Uzanlardan olan alacakların önemli bölümünün tahsil edilmesinin mümkün olduğunu söyledi. Ahmet Ertürk CNN Türk'te katıldığı bir programda soruları yanıtlarken gelişmelerin satışların düşündükleri rakamın üstünde olacağını gösterdiğini belirterek şunları söyledi:
"Uzanlardan alacağımız 6 milyar dolardı. Önemli bölümünü tahsil edeceğiz gibi görünüyor. Borçlarının silinmesine en çok sevinmesi gereken onlar. Bize teşekkür etmeleri gerekiyor... Çünkü bütün bu satış süreci tabii mide kramplarına, strese yol açıyor. Niye yapıyoruz, Uzan Grubu'nun borçlarını ödetmek için yapıyoruz".
TMSF Başkanı Ertürk, satış sürecinin zorlu olduğunu anlatırken, "bugüne kadar hissetmiyordum ama son zamanlarda açıkçası aşırı stres mide kramplarına, sancılara yol açıyor" dedi.
'Hukuki süreç zor'
Ertürk, Sabah gazetesi ile atv'nin Ciner Grubu'na satışı için yapılan anlaşma ve Star TV ihalesinde elde edilen rakama ilişkin soru üzerine, bu konunun kamuoyunda çok tartışıldığını söyledi. İki satış arasındaki modellerin ve hukuki durumun çok farklı olduğunu anlatan Ertürk, bu durumu iyi izlemek gerektiğinin altını çizdi. Kendilerinin atv ve Sabah'ta, Star TV'deki pozisyona gelmelerinin çok zor bir hukuki süreç gerektirdiğini ifade eden Ahmet Ertürk, şöyle devam etti:
"atv ve Sabah'ı hukuken Star'daki gibi satışa arz edecek pozisyonda değildik. Bugün Star'ı, şu anki içeriğiyle, bir televizyonu satıyoruz. Orada ise bizim sattığımız, elimizde satabileceğimiz şey, sadece bir frekans ve logoydu. Alıcılar ise bir işleyen televizyon almak istiyordu. O işleyen bir televizyon ve gazeteyi oluşturmak için dağılmış parçalar vardı. Onu oluşturabilmek birtakım hukuki müdahalelerle, bazı varlıklara el koymamız gerekiyordu. Bu içinden çıkılmaz bir hukuki ihtilaflar zinciri doğuracaktı. O nedenle buradaki 306 milyon dolarla oradaki 433'ün değeri aynı değil. Elmayla armut durumunda, onları karşılaştıramayız. Orada kendimizi çok büyük bir hukuki ihtilafa atacaktık. Alıcılar da malı ihtilaftan arındırılmış şekilde almak istiyorlardı. O nedenle aradaki fark buradan doğuyor. Arada büyük bir fark da yok."
Star TV'yi Doğan Grubu'nun almasına ilişkin bir soru üzerine Ertürk, Rekabet Kurulu'nun mevcut oyuncuların buraya girmeleriyle rekabet bozucu bir ortamın oluşmayacağı konusunda ön görüş bildirdiğini söyledi.
'Araya komisyoncu koymayın' uyarısı
TMSF ile ilişkiye girmek isteyen borçlulardan araya aracı ve komisyoncu sokmamalarını da isteyen Başkan Ahmet Ertürk, şunları kaydetti:
"Bu maalesef Türkiye'de alışılmış bir yöntem. İnanın yabancılar da zaman zaman buna uygun hareket ediyor. Onları da yönlendirenler yine Türkiye'deki insanlar. Böyle bir yol yok, bunlar gayri ahlaki yollar. Çok rahatsızız. Bunu önlemek bizim değil, ilişkiye girmek isteyen insanların elinde. Borçlular lütfen doğrudan bize gelsin, arkadaşlarımız onlara her türlü ilgiyi gösterip onları dinlemeye hazır. Lütfen araya komisyoncu, aracı koymayın. Bu takdirde onlara çok daha ağır muamele yapma kararındayız."
Son dönemde basında bazı borçluların TMSF ile ilişki kurmak için araya aracılar ya da komisyoncular koydukları şeklinde haberler çıkmıştı.
TMSF, Motorola ile anlaşmaya varamadı
Ertürk, Motorola ile yapılan görüşmeler konusundaki son durum hakkında da bilgi verdi. Motorola ile henüz anlaşma noktasına gelemediklerini belirten Ertürk şöyle konuştu:
"Biz doğrusu henüz Motorola ile anlaşma noktasına gelemedik. Nokia ile anlaştığımız gibi bir anlaşma noktasına gelemedik. Görüşmelerimiz çok uzun süredir deva ediyor. Bitirme konusunda iyi niyetliyiz, istiyoruz, uudumuz da var. Burada geldiğimiz son nokta kısmi peşin ödeme ama bütün hukuki ihtilafların sona erdirilmesi ve bunun karşılığında daha sonra satışa bağlı yüzde 20'yi tamamlayıcı bir ek ödeme... Biz son aşamaya geldik. Artık karşılıklı birbirimizden olumlu haberler bekliyoruz. Ama şuna söyleyeyim, satışımız Motorola anlaşmasına bağlı bir satış değil."
TMSF Başkanı Ahmet Ertürk her şart altında Telsim'i satacaklarını belirteek "Motorola ile uzlaşsak da uzlaşmasak da satacağız. Motorola ile uzlaşmama durumunun, bizim Telsim'i satışımız üzerinde bir etkisi olmayacak" diye konuştu.