Migros kasaları kaldırıyor

Migros, geleceğin mağazacılığı olarak da adlandırılan `Kasasız alışveriş' uygulaması ile Türkiye'de bir ilke imza attı. 'Kasasız alışveriş' uygulaması, ilk etapta Migros'un İstanbul Ataşehir ve İzmir Balçova'daki mağazalarında başlatıldı.

İSTANBUL - Migros, geleceğin mağazacılığı olarak da adlandırılan `Kasasız alışveriş' uygulaması ile Türkiye'de bir ilke imza attı. 'Kasasız alışveriş' uygulaması, ilk etapta Migros'un İstanbul Ataşehir ve İzmir Balçova'daki mağazalarında başlatıldı. Türkiye'de ilk olan uygulamanın, nisan ayında İstanbul Bahçeşehir ve Ankara Migros mağazalarına da yaygınlaştırılacağı açıklandı.
Migros Genel Müdürü Aziz Bulgu, sistem hakkında bilgi verdiği basın toplantısında, sektördeki yoğun rekabetin kendilerini daha iyi çalışmaya yönlendirdiğini, uygulamanın da bunun bir parçası olduğunu söyledi.
Sepetteki gezer kasa
Migros Genel Müdürü Bulgu uygulamadan yararlanmak isteyenler için şu bilgileri verdi:
"İlk olarak tanımlı Migros Club Card ile danışmadan gezer kasa teslim alınacak. Ürünler sepete konmadan cihaza okutularak fiyatı kaydedilecek. Çıkışta cihaz danışmaya teslim edilip kredi kartı ile ödeme yapılarak alışveriş bitirilecek." Kasasız alışverişte kullanılan gezer kasanın fiyatının 5 bin avro olduğunu belirten Bulgu, "Sistemin maliyetinden çok müşteri memnuniyeti önemli" diye konuştu.
Dünyadaki dört büyük oyuncunun Türkiye'de olduğunu hatırlatan Bulgu, Migros olarak herhangi bir ortaklık düşünüp düşünmedikleri sorusunu "Organik şekilde büyümeyi planlıyoruz. Yurtdışında da kendimiz doğrudan büyüyeceğiz." diye yanıtladı. Migros'un, 2004 yılı mali sonuçlarıyla ilgili bilgi veren Bulgu, konsolide cironun 2.27 milyar YTL'ye, faaliyet kârının ise 81.7 milyon YTL'ye yükseldiğini açıkladı. Bulgu, konsolide net kârın 74.4 milyon YTL olduğunu belirterek Migros'un bu yıl 20 milyon YTL temettü dağıtacağını da ifade etti. Bu yıl kombine cirolarının 2 milyar doları aşacağını söyleyen Bulgu, "Yurtdışında da 630 milyon dolar ciro hedefliyoruz" dedi.
Aziz Bulgu hızlı başladı
Bundan önceki iki genel müdürünü Koç Holding'in tepe yönetimine gönderen Migros'ta Aziz Bulgu dönemi de hızlı başladı. Bu yıl haftada bir mağaza açmayı planladıklarını söyleyen Bulgu, "Yurtiçinde 55 mağaza planlıyoruz. Rusya'da üç alışveriş merkezi, 21 Ramstore, Kazakistan'da iki Ramstore, Üsküp'te bir alışveriş merkezi olmak üzere toplam 24 Ramstore açacağız. Bu 79 mağaza için 200 milyon dolarlık yatırım yapacağız" dedi. Ekonomideki olumlu göstergeler nedeniyle büyümeye odaklandıklarını söyleyen Bulgu, "Bu büyümeyi ilk olarak yeni mağazalar açmak şeklinde gerçekleştireceğiz. Ancak önümüze fırsat çıkarsa satın almalar şeklinde büyüyebiliriz" diye konuştu.