Migros ve Opet'te 'taksit bitti korkusu' yok

'Tüketiciye en yakın topluluk' olmayı hedefleyen Koç Holding'in, perakende ve akaryakıt sektöründe faaliyet gösteren iki kuruluşu Migros ve Opet güçlerini birleştirdi.

İSTANBUL - 'Tüketiciye en yakın topluluk' olmayı hedefleyen Koç Holding'in, perakende ve akaryakıt sektöründe faaliyet gösteren iki kuruluşu Migros ve Opet güçlerini birleştirdi.
Migros Club Kart ve Opet Kart sahipleri bundan böyle hem Migros ve Şok mağazalarından hem de Opet istasyonlarından yaptıkları alışverişlerde puan kazanacak. Tüketiciler biriktirdikleri puanları istedikleri yerde yani ister Opet istasyonlarından akaryakıt alırken isterlerse market harcamalarında para yerine kullanabilecek. Hangi kartla alışveriş yapılacak olursa olsun, Migroslarda kazanılacak puan Migros Club Puan, Opetlerde kazanılacak puansa Opet Puan olacak. Opet ve Migros'un sinerji yarattığı kampanyanın altyapısı ise Paro tarafından sağlanıyor. Ayrıca Koçbank kredi kartları da, Opet Kart olarak kullanılabilecek.
Tüketici puan kazanacak
Uygulamanın dünyada başka bir örneği olmadığını söyleyen Migros Genel Müdürü Aziz Bulgu, "Tüketiciler Migroslardan yapacakları aylık toplam 50 YTL üzerindeki harcamaların yüzde 1'i kadar, aylık toplam 250 YTL üzerindeki alışverişlerininse yüzde 2'si kadar puan alacak" dedi. Bulgu, üye sayısı 4.1 milyonu geçen Migros Club'un, 1998'den beri tüketiciye çok cazip avantajlar sağladığını ifade etti.
Bulgu, "Gıda ve akaryakıtta taksitin kaldırılması söz konusu. Bu, sektöre nasıl yansıyacaktır" sorusu üzerine, taksit uygulamasının, müşterinin harcaması açısından piyasaya bir rahatlık getirdiğini belirterek, şunları söyledi: "Bunun bir süre alışverişi olumsuz etkileyeceğini düşünüyorum ama bu geçici bir süre olacak. Sonuçta akaryakıt ve gıda insanların temel ihtiyacı."
Opet Genel Müdürü Yavuz Erkut da, akaryakıtta kredi kartına taksit uygulamasının kaldırılmasının akaryakıt sektörünü çok fazla etkilemeyeceğini düşündüğünü belirtti. Erkut, 'petrol fiyatlarındaki artışın akaryakıt tüketiminde düşüşe neden olduğuna' ilişkin bir yorum üzerine ise şöyle konuştu:
"Türkiye'de bunun üzerine vergi yükü de biniyor. Şu anki pompa fiyatının yüzde 70'e yakını vergi. Bu nedenle benzinde yüzde 8.5 daralma, motorinde yüzde 10'luk artış var. Dizel motora dönüş akaryakıt tüketimini yukarıya doğru çekecektir."