Migros'ta satış rüzgârı esiyor

Migros'ta satış rüzgârı esiyor
Migros'ta satış rüzgârı esiyor
BC Partners, Migros'u satışa çıkardı. Kulislerde Migros'un talipleri arasında Yıldız Holding ve Anadolu Grubu'nun olduğu konuşuluyor

Migros’un yüzde 50.8’ini 2008 yılında 1.98 milyar liraya satın alan İngiliz Yatırım Fonu BC Partners, Şok’tan sonra Migros’u da satışa çıkardı. Ekonomist dergisinin haberine göre talipliler arasında Anadolu Grubu ve Yıldız Holding öne çıkıyor. Öte yandan kulislerde Anadolu Grubu’nun bir adım daha önde olduğu konuşuluyor. Anadolu Grubu’nun isminin bir adım öne çıkmasının sebepleri arasında ise alkollü içecek sektöründe faaliyet göstermesi yer alıyor. Anadolu Grubu’nun özellikle BİM, A101 ve Şok gibi indirim marketlerinin alkollü içecek satmamasının satış kanallarını daraltması nedeniyle daha istekli olduğu belirtiliyor.

Yüzde 80’i BC Partners’e ait
BC Partners 2011’de 600 milyon TL karşılığında Şok’u Yıldız Holding’e satmıştı. Şok’u satın alan holding, ciroda yüzde 6 payı olan alkollü içki satışını da durdurmuştu.

Migros’un ortaklık yapısında Nisan 2011’deki 31 milyon TL nominal değerli hisse satışından sonra BC Partners’in yüzde 80,51 oranında payı bulunuyor. Şirketin son olarak 2011 dokuz aylık döneminde net borcu 1,55 milyar TL, net yabancı para açık pozisyonu ise 2,2 milyar TL seviyesinde bulunuyor. Bu borcun çoğuysa 900 milyon Euro’luk açık pozisyondan kaynaklanıyor. Şirketin 9 aylık net zararı ise 236 milyon civarında idi.

Anadolu Grubu’nun Migros’u alma eğiliminin altında kurmak istediği bir perakende zinciri fikri de yatıyor. ‘Ekomini’ adını alacak olan bu indirimli market zinciri, hizmet vermeye ilk olarak İstanbul ’da başlayacak. Grubun hedefi ise 2015’e kadar Türkiye genelinde 5 bin mağazaya ulaşmak.(radikal)

bigPara.com