Migros'tan genç futbolculara 1.5 milyon TL'lik destek

Migros'tan genç futbolculara 1.5 milyon TL'lik destek
Migros'tan genç futbolculara 1.5 milyon TL'lik destek

Migros ve TEGV doğudan batıya her kesimden çocuğu futbolda birleştirmeyi amaçlıyor.

İSTANBUL - Türkiye’de 64 ilde 1280 mağazasıyla hizmet veren Migros Türk, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV)işbirliğiyle hayata geçirdiği ‘Genç Formalar’ Projesi ile, batıdan doğuya her kesimden çocuğu futbolda birleştiriyor. Proje, Türkiye’nin değişik bölgelerindeki çocuk ve gençlerin futbol ve spor olanaklarına erişimini kolaylaştırmayı ve bilimsel yöntemlerle, TFF sertifikalı spor eğitimi almalarını hedefliyor. Çocuklar için ‘sahaya’ inen Migros, projeyle, futbolu büyük şehirlerin yanında çeşitli illerdeki mahalle ve sokak aralarına da taşıyarak, her kesimden ve her gelir düzeyinden çocukların da spor kültürü ve ‘fair-play’ ruhuyla yetişmesine destek verecek. ‘Genç Formalar’ projesi için 1.5 milyon TL’lik kaynak yaratan Migros, TEGV ile birlikte projeyi üç yılda yurt çapında kademeli olarak Vakfın 11 ‘Eğitim Parkı’nda hayata geçirecek. 

3 bin çocuğa eğitim
Proje süresince, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından eğitim verilen 122 gönüllü aracılığıyla 2 bin 944 çocuk futbolu bilimsel yöntemlerle öğrenme fırsatı bulacak. TFF ayrıca, TEGV Eğitim Parkları’nda Futbol Etkinliği’nde yer alan çocuklara Türkiye Şampiyonaları’na da katılımın yolunu açan ‘Grassroots/Herkes İçin Futbol Lisansı’ verecek. Bu lisansa ve karta sahip çocukların belirlenecek tüm avantajlardan faydalanmaları da mümkün olacak.
‘Genç Formalar’ projesinde, bir yılda her eğitim parkında dört kız ve dört erkek olmak üzere toplam sekiz takım eğitim alıyor. 11-12 yaş grubu çocuklar arasından 16 kişilik bir kız ve bir erkek olmak üzere toplam iki takım oluşturuluyor.
2011 Haziran ayına kadar kademeli olarak 11 Eğitim Parkı’nda yaygınlaştırılacak olan proje ilk etapta İstanbul, Ankara, Antalya, Van ve Diyarbakır’da altı TEGV Eğitim Parkı’nda başlayacak. Proje, önümüzdeki iki yıl içinde de önce İzmir, Gaziantep ve Eskişehir’de olmak üzere, Samsun ve Afyonkarahisar’da da devam edecek. (Radikal)