Migros'un kredisi kafaları karıştırdı

Migros'un kredisi kafaları karıştırdı
Migros'un kredisi kafaları karıştırdı

Moonlight 1.24 milyar avroluk krediyi Koç Holding?in yanısıra yatırımcılara ait Migros hisselerini satın almak için kullanmıştı.

İSTANBUL - Türkiye’nin önde gelen perakende zinciri Migros’un Koç Grubu’ndan İngiltere merkezli BC Partners’ın çoğunluk hissedarı olan Moonlight Capital’e satışı sırasında kullanılan 1,24 milyar avroluk kredinin ‘teknik’ nedenlerden Türkiye’ye aktarımı dün kafaları karıştırdı.
Migros’dan dün yapılan 1,24 milyar avroluk ek sözleşme açıklaması yatırımcı çevrelerinde ‘Migros yeni bir kredi aldı’ şeklinde yorumlanırken, bankacılık çevreleri ise bunun geçmiş dönemde alınmış ve kullanılmış krediler olduğunu vurguladı. Moonlight’ın bu krediyi 2008 Mayıs ayında bankalardan temin ettiği ve hemen ardından önce Koç Holding’ten Migros hissesinin alımında ardından da küçük yatırımcıların elindeki hisselerin alımında kullandığı öğrenildi. Yine bu süreçte bir yatırımcının elindeki büyük miktardaki Migros hissesinin de yine bu kredi ile satın alındığı öğrenildi. Aynı kaynak “Dört Türk bankasından temin ettiği krediden Moonlight’a sadece 70 milyon avro kaldı. Moonlight paranın neredeyse tümünü hisse alımında kullandı” dedi.
Migros dünkü açıklamasında Garanti Bankası, İş Bankası, Vakıflar Bankası ve Akbank ile MH Perakendecilik ve grup şirketleri arasında imzalanan finansman sözleşmesi kapsamında ek sözleşme imzaladığını duyurdu.
Şirketten bu konuda yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

Hedef 3000 magaza
“Şirketin hem finansal ihtiyaçlarına kaynak yaratacak hem büyüme programını destekleyecek bu kredinin koşulları, uzun vadede şirketin büyüme potansiyeli ile ulaşacağı konumunun göstergesidir. Şirketimizin ana stratejisi büyüme odaklıdır. Bu kapsamda, Şirketimiz 400 tanesi 2009’da açılmak üzere dört yıl içinde toplam 3 bin mağazaya ulaşması hedefleniyor. Bu organik büyüme programının yanı sıra pazarda fırsatlar oluştuğunda inorganik büyüme alternatifleri de değerlendirilecek, şirketin değerini ve hissedar değerini artırmak için çaba gösterilecektir.”
Migros Genel Müdürü Özgür Tort yaptığı açıklamada bugün itibarıyla Migros mağaza sayısının yurtiçi ve yurtdışında 1372’ye ulaştığını belirterek “Bu yıl için açmayı hedeflediğimiz 400 yeni mağazanın 181’ini açtık” dedi. Geçen yıl 5.1 milyar TL ciro elde eden Migros’un, 2009 hedefi 6 milyar TL. Migros’un ciro artış hızı şirketin 2012’de ‘10 milyarlıklar kulübüne’ girme iddia ve hedefinin devam ettiğini gösteriyor.  Şirket 2010 sonuna kadar toplam 12 bin kişiye yeni istihdam yaratmayı da hedefliyor. (Radikal)