'Mikro tedbirlerin zamanı geldi abi'

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, "Ekonomide mikro tedbirlerin zamanı geldi abi" diyerek, katma değeri yüksek ürünler üretilmesi için istihdamda esneklik ve teşvik konularında yeni düzenlemeler üzerinde çalıştıklarını söyledi.

İSTANBUL- Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, "Ekonomide mikro tedbirlerin zamanı geldi abi" diyerek, katma değeri yüksek ürünler üretilmesi için istihdamda esneklik ve teşvik konularında yeni düzenlemeler üzerinde çalıştıklarını söyledi. Unakıtan, İstanbul Yeminli Mali Müşavirler Odası'nın düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada ithalat artışına dikkat çekti.
Türkiye'nin üretim yapısının değişmesi gerektiğini anlatan Unakıtan, "Teknolojiye dayalı ve katma değeri yüksek ürünlere yönelmeliyiz, aksi takdirde kalkınmak çok zor' diye konuştu. Gelişmiş ülkelerdeki mikro önlemlerin sektör sektör değil, fabrika fabrika alındığına dikkat çeken Unakıtan, "Verimsiz çalışan ama ne olursa olsun kâr edelim diyen şirketler var. Olmaz. Verimsiz çalışan işyeri ya kapanacak ya yenilenecek. Hatta kepenk kapatıp yerini verimli şirketlere bıraksalar, Türk ekonomisindeki sıçrama katlanarak artar' dedi.
Taşınana teşvik
Unakıtan, 49 ilde uygulanan teşviklerin ülke kalkınması ve bölgesel dengesizliğin giderilmesi konusunda önemine değinerek, İstanbul'daki fabrikasını bu 49 ilden birine taşıyana teşvik vereceklerini, bu konuda Bakanlık olarak çalışma yapıp, hüküme sunacaklarını kaydetti. Kemal Unakıtan İstihdam ve kıdem tazminatı gibi konularda çalışma yaptıklarını, yatırım indiriminin ise şimdilik gündemlerinde olmadığını dile getirip şunları söyledi: "Yatırım indirimi çığırından çıkmıştı, kaldırdık. Yeniden verir miyiz? Veririz ama büyük şirketlere başka tedbir getiririz. Teşvik vermezsen yatırım Romanya'ya, Bulgaristan'a gidiyor. O zaman ben niye vermeyeyim? Tüm ülkeler yabancı sermaye için birbirinin gözünü oyuyor. Onlar veriyor, ben niye vermeyeyim?"