Milletvekiline işadamlarıyla yargılama

Enerji ihaleleriyle ilgili suçlamalar nedeniyle hakkında dava açılması üzerine partisinden isitfa eden eski AKP milletvekili Cemal Kaya'nın davası, aynı suçtan bazı işadamı ve bürokratlar hakkında açılan davayla birleştirildi.

ANKARA - Enerji ihaleleriyle ilgili suçlamalar nedeniyle hakkında dava açılması üzerine partisinden isitfa eden eski AKP milletvekili Cemal Kaya'nın davası, aynı suçtan bazı işadamı ve bürokratlar hakkında açılan davayla birleştirildi.
Hakkında 'çıkar amaçlı suç örgütü adına faaliyette bulunma ve ihaleye fesat karıştırma' suçlarından 7.5 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan Kaya'nın yargılanmasına Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı. Avukatları Kaya'nın rahatsızlığı nedeniyle yurtdışında tedavi gördüğü için duruşmaya gelemediğini bildirdi.
Enerji davası ertelendi
Duruşma savcısı, sanık Kaya'nın yargılandığı dava ile bazı işadamları ve bürokratların yargılandığı dava arasında hukuki ve fiili bağ bulunduğu gerekçesiyle, birleştirme kararı verilmesini istedi. Mahkeme heyeti, davaları birleştirmeye karar verdi. Mahkeme bu duruşmanın ardından Elektrik Üretim A.Ş, Genel Müdürvekili Önder Piyade, EÜAŞ Genel Müdür Yardımcısı Servet Üst, Botaş Genel Müdür Yardımcısı Fuat Celepçi, işadamı İbrahim Selçuk, Muzaffer Nasıroğlu ve Cemil Kazancı'nın da bulunduğu 18 sanıklı davayı görüştü. Mahkeme duruşmayı ileri tarihe erteledi.