Milli gelir liginde bir sıra düştük

Bu yılın ilk yarısındaki yüksek büyüme hızının yılın ikinci yarısında önemli ölçüde yavaşlayacağı tahminleri yapılan Türkiye ekonomisinin, dünya milli gelir liginde geçen yıla göre bir sıra düşerek 20'nciliğe gerilediği belirlendi.

İSTANBUL - Bu yılın ilk yarısındaki yüksek büyüme hızının yılın ikinci yarısında önemli ölçüde yavaşlayacağı tahminleri yapılan Türkiye ekonomisinin, dünya milli gelir liginde geçen yıla göre bir sıra düşerek 20'nciliğe gerilediği belirlendi. Bu yıl İsveç tarafından geçilen Türkiye'nin 2007'de de 20'nci sırada kalması bekleniyor. Uluslararası Para Fonu (IMF) Dünya Ekonomik Görünüm Raporu kapsamında dünyadaki 172 ülkeyle ilgili olarak yaptığı tahminlere göre, geçen yıl 362.5 milyar dolar olan Türkiye'nin milli gelirinin bu yıl 378.4 milyar dolara yükselmesi bekleniyor.
IMF sabit fiyatlarla YTL bazında yüzde 5 büyüme tahmin ettiği Türkiye'nin yıllık ortamla dolar kurunun 1.3441 YTL'den 1.4819 YTL'ye yükselme olasılığı yüzünden dolar bazında yüzde 4.4 oranında büyüyeceğini öngördü. Bu nedenle de Türk parasının değerlendiği, diğer bir ifadeyle dolar kurunun düştüğü yıllarda dolar cinsinden hızla büyüyerek geçen yıl dünyanın 19'uncu büyük ekonomisi konumuna gelen Türkiye bu yıl yeniden 20'nci sıraya geriledi.
2005'te 358.8 milyar dolarlık milli geliriyle Türkiye'nin altına inerek 20'nci olan İsveç, bu yıl 380.8 milyar dolarla yeniden Türkiye'nin üzerine çıktı. Türkiye'nin milli gelirinin 2007 yılında ise 400.4 milyar dolar düzeyine çıkacağı öngörüldü. Dolar bazında öngörülen bu yüzde 5.8'lik büyümeye rağmen Türkiye gelecek yıl da 20'ncı sırada kalacak. IMF, 2007 yılında milli geliri 397.5 milyar dolar olması beklenen İsviçre'nin Türkiye'nin altına ineceğini, ancak bu yıl 363.7 milyar dolarla Türkiye'nin altındaki Suudi Arabistan'ın gelecek yıl 403.4 milyar dolara ulaşacak ekonomisiyle Türkiye'yi geride bırakacağını tahmin etti.
'Cari açık 2007'de azalacak'
IMF, hazırladığı raporda Türkiye'de yıllık ortalama tüketici enflasyonunun, bu yıl ortalama yüzde 10.2, 2007'de de yüzde 7.2 olacağı tahmininde bulundu. Bu yılki ve 2007'deki büyüme oranları da, gayrisafi yurtiçi hasılanın (GSYH) yüzde 5'i olarak tahmin edildi. Rapora göre, Türkiye'de bu yıl GSYH'nın yüzde 6.7'si olarak gerçekleşmesi beklenen cari açık oranının, gelecek yıl yüzde 5.8'e gerilemesi bekleniyor. IMF daha önceki raporlarda, Türkiye'nin önündeki en büyük riskin cari işlemler açığı olduğunu vurgulamıştı.
Türkiye'nin de yer aldığı bazı gelişmekte olan piyasaların, uzun süreli büyüme dönemlerinin ardından, para birimlerinde meydana gelen değer kaybıyla birlikte fiyat baskısı altına girdiği belirtildi.