Milli gelire AB dopingi

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Ömer Sabancı, yaptıkları hesaplamalara göre, Türkiye'nin mevcut siyasi istikrarını ve makroekonomi yönetimini 2014 yılına kadar sürdürebildiği takdirde...

İSTANBUL - Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Ömer Sabancı, yaptıkları hesaplamalara göre, Türkiye'nin mevcut siyasi istikrarını ve makroekonomi yönetimini 2014 yılına kadar sürdürebildiği takdirde, 2004 yılında AB'ye yeni üye olan 10 ülkenin ortalama makro büyüklüklerini yakalayabileceğinin ortaya çıktığını aktardı. Sabancı, 10 yıllık süreyle yıllık yüzde 6 kalkınma sağlandığı takdirde, 2014 yılında milli gelirde 560 milyar avroya ve kişi başına gelirde ise 7 bin 200 avroya ulaşacağını söyledi.
Sabancı, 'AB ile Müzakere Süreci: Orta Vadeli Perspektif' konulu seminerde yaptığı konuşmada, TUİK'in 2006 içinde ulusal muhasebe sistemini, ESA95 AB yapısına oturtacağını anımsatırken, "Bu çerçevede, milli gelir, şimdiye kadar dikkate alınmayan bazı hizmet sektörleri ve istatistiksel düzeltmeler sonucu yüzde 25 artış gösterecek. Bunun sonucunda, 2005 yılı itibarıyla milli gelirin 365 milyar avro, kişi başına gelirin de 5 bin avro olarak hesaplanabileceğini söyleyebiliriz" diye konuştu. Sabancı, makroekonomik istikrara bağlı kalınması halinde kişi başına milli gelirin 15 AB ülkesinin ortalamasına oranının yüzde 28'den yüzde 40'a kadar yükselebileceği öngörüsünde bulundu.