Milli gelire AB standartı geliyor

Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) Başkanı Ömer Demir, milli gelir hesabı değiştirilirken 'metodolojinin net olması ve kimsenin kafasında soru işareti kalmaması' gerektiğini söyledi.

ANKARA - Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) Başkanı Ömer Demir, milli gelir hesabı değiştirilirken 'metodolojinin net olması ve kimsenin kafasında soru işareti kalmaması' gerektiğini söyledi. Demir, yeni hesaplamada şu anda kullanılan Birleşmiş Milletler sistemi yerine Avrupa Birliği sistemi kullanılacağını söyledi.
DİE Başkanı Demir, haziran ayından önce yeni milli gelir hesabına geçmeye çalışacaklarını vurgulayarak, yeni hesapla sektörel bazda, özellikle imalat sanayisinde değişikler olacağının görüldüğünü ifade etti.
Mevcut hesaplama yönteminde kayıt dışının bir bölümünün hesaplara dahil olduğunu kaydeden Ömer Demir, yeni yöntem ile kayıt dışının daha iyi ölçülebilmesi için yeni enstrümanlar kullanacaklarını söyledi.
Bu açıdan AB'ye uyumun temel kategoriler anlamında sağlanacağını, ancak sektörel bazdaki verilerin AB'ye tam uyumlu olmadığı için yeni milli gelir hesabının da AB'ye tam uyumlu olmayacağını ifade eden Demir, önümüzdeki dönemde çiftçi kayıt sistemi gibi yeni veri kaynaklarının oluşturulacağını anlattı. Demir, yeni yöntemle kayıt dışının daha iyi ölçülebilmesi için yeni enstrümanlar kullanacaklarını ekledi.