Milli piyango için geri sayım

Milli piyango için geri sayım
Milli piyango için geri sayım
Şans oyunlarının özelleştirme ihalesi için beklenen yönetmelik değişikliği yayımlandı.

EKONOMİ SERVİSİ - Milli Piyango İdaresi’ne ait şans oyunlarının özelleştirme ihalesine çıkılması için beklenen yönetmelik değişikliği Resmi Gazete ’nin (RG) bugünkü sayısında yayımlandı.
Maliye Bakanlığı yönetmeliğinde, herhangi bir tüzel kişiye veya iktisadi devlet teşekkülüne verilecek şans oyunları lisansı için tanımlanan 10 yıllık süre genişletilerek, ibare, “Lisans süresi, Bakanlar Kurulu kararında yer alan süredir” şeklinde değiştirildi.
Bu yönetmeliğin yayımlanmasıyla birlikte, şans oyunları özelleştirmesi için kısa sürede ihaleye çıkılması bekleniyor.
Bugün yayımlanan yönetmelikte “ortak girişim grubu” tanımı da değiştirildi. Buna göre, bir ortak girişim grubunun şans oyunları ihalelerine katılabilmesi için, grubun oluşumunda en az bir tüzel kişinin olması yeterli olacak.
Lisans sahibinin her takvim yılı için elde ettiği hasılattan en fazla yüzde 17, diğer gelirler üzerinden ise yüzde 20 oranında pay almasına yönelik hüküm değiştirildi.
Yönetmeliğe göre, lisans sahibi elde ettiği hasılattan ve diğer gelirlerin brüt tutarı üzerinden, Bakanlar Kurulu’nun lisans süresi için belirlediği oranlarda pay alacak.
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Milli Piyango İdaresi’ne ait şans oyunlarının özelleştirilmesi çalışmalarında yardımcı olmak üzere Pglobal Küresel Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri ile bu yıl Nisan ayında danışmanlık sözleşmesi imzalamıştı.
Danışmanlık ilanında, Milli Piyango İdaresi’ne ait Piyango, Hemen-Kazan, Şans Topu, 10 Numara, Süper Loto, Sayısal Loto oyunları ve benzer şans oyunları lisansının 10 yıl süreyle bir bütün olarak ön ödemeli hasılat paylaşımı (lisans verilmesi) yöntemiyle özelleştirilmesine yönelik olarak ihale için danışmanlık alınacağı belirtilmişti.
Milli Piyango için Mayıs 2009’da yapılan ilk özelleştirme ihalesi, tekliflerin ÖİB’nin belirlediği 1.6 milyar dolarlık başlangıç tutarının üstüne çıkmaması sebebiyle iptal edilmişti.
İhaleye, Şans Oyunları Yatırım Holding A.Ş. ve DAF (Doğuş Holding/Alarko Holding/Fina Holding)- Yunan OPAP grupları katılmıştı.
Yeni ihale süreci için esaslar Eylül 2012’de Bakanlar Kurulu Kararı ile belirlenmiş ve ÖYK’nın Kasım 2012’de aldığı kararla çalışmalara başlanmıştı.

bigPara.com