Milli Piyango ihalesinden iptal kararı çıktı

Açık artırma başlangıç fiyatı olan 1 milyar 622 milyon doları yüksek bulan şirketler çekildi, ihale iptal edildi

 

ANKARA - Milli Piyango’nun şans oyunlarının hasılat paylaşımı yöntemiyle özelleştirme ihalesinde katılımcı iki şirket de açık artırmada teklif vermeksizin çekildi. Bunun üzerine ihale iptal edildi.

Açık artırma başlangıç fiyatı olan 1 milyar 622 milyon doları yüksek bulan şirketler çekilirken, 10 yıl için sabit fiyatlarla bile 2.5 milyar TL hasılatın devrinin yapılacağı ihalede, kriz dönemine rağmen satış ısrarı başarısızlık getirdi. Milli Piyango İdaresi’ne ait olan, Şans Oyunlarının Lisansı’nın 10 yıl süre ile verilmesi suretiyle bir bütün olarak özelleştirilmesi ihalesinin nihai pazarlık görüşmesi Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı Osman İlter’in komisyon başkanlığında gerçekleştirildi. İhaleye DAF Araştırma Geliştirme A.Ş. (Doğuş Holding/Alarko Holding/Fina Holding)-OPAP S.A. Ortak Girişim Grubu ile Turkcell’in bu ihale için kurduğu Şans Oyunları Yatırım Holding A.Ş. katıldı.

İhalede kapalı zarf içinde bir tur teklif alındı. Bu turun ardından teklifler açıklanmaksızın açık artırma aşamasına geçildi. Açık artırma başlangıç fiyatı 1 milyar 622 milyon dolar, artırım aralığı 3 milyon dolar olarak belirlendi. Açık artırmada ilk teklifi sorulan Şans Oyunları Yatırım Holding, önce ara istedi, ardından çekildiğini açıkladı. DAF Araştırma Geliştirme-OPAP S.A. Ortak Girişim Grubu da teklif vermeksizin çekildiğini bildirdi. İhale Komisyonu Başkanı İlter, bu sonuçla ihalenin teknik olarak sonuçlandığını açıkladı. İhale iptal edildi.

 

 

-SABİT FİYATLA 2.5 MİLYAR TL’LİK İHALE-

 

 

İhale, 10 yıl süreyle şans oyunları işletme ve yeni oyun oynatma hakkını elde etmeyi kapsıyordu. Böylece Milli Piyango’nun elde ettiği hasılatın, ikramiye ve zorunlu ödemeler dışında kalan yüzde 17’si özel sektör eline verilecekti. Milli Piyango’nun son açıklanan veri olan 2007 yılı hasılatı yaklaşık 1.5 milyar TL olmuştu. Bunun yüzde 17’si 255 milyon TL’ye karşılık geliyor. 2007 hasılatına dayanarak 10 yıllık devir sürecinde sabit fiyatla dahi 2.5 milyar TL’lik hasılat için şirketler yarıştı. Mevcut durumda dahi yıllık yüzde 10 civarında artış olduğu düşünüldüğünde yarışa esas tutar çok daha yüksek olacaktı. 


-İHALE SÜRECİ-


Öte yandan Milli Piyango özelleştirme ihalesine teklif veren Şans Oyunları Yatırım Holding, Turkcell’in sahip olduğu Turktell tarafından kuruldu. Şans Oyunları Yatırım Holding de Tepe Holding’de stratejik ortak olarak bulunuyor.
Yunanistan’ın önde gelen şirketlerinden olan OPAP ise Doğuş, Alarko ve Fina Holding’den oluşan DAF Araştırma Geliştirme A.Ş. Ortak Girişim Grubu içinde yer alıyor.
Karşılığı nakit olmak üzere planlama, tertip etme ve çekiliş düzenleme hakkı Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğüne ait olan piyango, hemen kazan ve sayısal oyunları ile ilgili mevzuat çerçevesinde izin verilebilecek olan benzer şans oyunlarını içeren lisansın, bir bütün olarak verilmesi suretiyle özelleştirilmesine ilişkin ihale, 5 Kasım 2008’de açılmış ve teklif verme süresi 15 Nisan 2009’da sona ermişti.
Bu arada Milli Piyango’nun özelleştirilmesine ilişkin ÖYK kararı 2008 yılında çıkmıştı. Milli Piyango’ya ilişkin özelleştirme çalışmaları 2003 yılında başlamıştı.
Milli Piyango ihalesi için mali ve teknik kriterleri karşılayan ve ön yeterliliği alan Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş - Lottomatica S.p.A Ortak Girişim Grubu, Intralot S.A Integrated Lottery Systems and Services ile Österreichische Lotterien Gesellschaft m.b.H. teklif vermedi.
Doğan Holding ve Lottomatica, konjonktürün uygun olmaması nedeniyle ihaleye teklif vermeyeceklerini açıklamışlardı. Lottomatica yetkilileri, lisans almak yerine şans oyunları faaliyetlerine yatırım yapmayı daha uygun bulduklarını, özelleştirme ihalesini kazanacak konsorsiyuma hizmet ve teknoloji sunmaya hazır olduklarını belirtmişlerdi. (anka, aa)

bigPara.com