'Milli savaş uçağı' FX-1 olacak

'Milli savaş uçağı' FX-1 olacak
'Milli savaş uçağı' FX-1 olacak
Savunma Sanayii İcra Komitesi'nin 'milli savaş uçağı' projesi netleşti. Komite, milli savaş uçağında çift motorlu FX-1 modelini tercih etti. TUSAŞ liderliğinde 2011'de başlatılan projede ilk olarak 6 uçak tasarımı hazırlanmıştı.

RADİKAL - Türkiye 'de bir süredir çalışmaları devam eden 'milli savaş uçağı' konusunda yeni bir adım daha atıldı.

Habertürk 'ün haberine göre, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi’nin (SSİK) milli savaş uçağı projesine ilişkin kararının ayrıntıları ortaya çıktı. Komite, milli savaş uçağında çift motorlu FX-1 modelini tercih etti.

TUSAŞ liderliğinde 2011’de başlatılan projede ilk olarak 6 uçak tasarımı hazırlanmıştı.

SSİK, maliyeti yüksek olmasına karşın, boyu diğerlerinden daha uzun olan, daha fazla silah yükü taşıyabilen, daha yüksek hızlara ve menzile ulaşabilen çift motorlu FX-1 modelini tercih etti. Uçak tüm donanımın yanı sıra aktif elektronik tarama yapabilen yapay zekâya sahip olacak ve daha uzun menzilli AESA radarı bulunacak.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/127005912700592

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  asd - user756281

  Uçak milli ancak adı FX. Ne kadar ironik! Ayrıca bu iş motorda biter. Geçtim jet motorunu kendimize ait otomobilde kullanıma uygun içten yanmalı motorumuz yok. Yani adı milli olur kendi değil.

  Yaparlar - user397298

  Eminim yaprlar :) Kendimizi kandırmayı seviyoruz ne de olsa.