Milli tank 'altay' için yola çıkıldı

Milli tank 'altay' için yola çıkıldı
Milli tank 'altay' için yola çıkıldı

Altay Milli İmkânlarla Modern Tank Üretimi Projesi?nin imza töreni dün, Otokar A.Ş.?nin Adapazarı Arifiye?deki fabrikasında yapıldı.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı, Koç şirketi Otokar'ı Türkiye'nin ilk özgün ana muharebe tankının tasarımı için görevlendirdi. Altay ismi verilen 'Milli İmkânlarla Modern Tank Üretimi Projesi' imza törenine Başbakan Tayyip Erdoğan, Kore Milli Savunma Bakanı Lee ve Mustafa Koç katıldı
Haber: TOLGA AKINER - tolga.akiner@radikal.com.tr / Arşivi

 

 ADAPAZARI - İstanbul Güngören’deki terör saldırısı, milli imkânlarla üretilecek olan ilk milli tank Altay’ın sözleşme imzası nedeniyle düzenlenen törene damgasını vurdu. Tören saldırıda hayatını kaybedenler için saygı duruşu ile başlarken, konuşmacılar da terörü lanetlediler.
‘Altay Milli İmkânlarla Modern Tank Üretimi Projesi’nin imza töreni dün, Otokar A.Ş.’nin Adapazarı Arifiye’deki fabrikasında yapıldı. Törene, Başbakan Tayip Erdoğan, Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç ile Kore Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı Sanghee Lee katıldı.

Ana yüklenici Otokar
Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) tarafından yürütülen Altay Milli İmkânlarla Modern Tank Üretimi Projesi’nin ana yüklenicisi Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar oldu. Şirket ilk Türk Ana Muharebe Tankı’nın tasarımı, geliştirilmesi, entegrasyonu, prototip üretimi, testi, kalifikasyonu ve proje kapsamındaki tüm faaliyetlerden Savunma Sanayii Müsteşarlığı’na karşı tek sorumlu olacak.
Bunun yanı sıra Otokar alt sözleşmelerin yapılması ve projenin yönetilmesi, ürün kalifikasyonundan da sorumlu olacak.

Terörü lanetledi
Başbakan Erdoğan, konuşmasına, “Öncelikle pazar gecesi İstanbul Güngören’de meydana gelen hain terör saldırısını bir kez daha nefretle kınayarak başlamak istiyorum. Güngören’de meydana gelen, kadın-erkek, genç-yaşlı, çoluk-çocuk demeden tamamı masum imkânları hedef alan bombalı saldırı, terörün insanlık dışı vahşi yüzü bir kez daha ortaya koymuştur.
Hiçbir kişi veya örgütün terörle amacına ulaşamayacağını daima ifade ettik. Terör olaylarının sadece bizim ve milletimizin bu olayları gerçekleştirenlerle onlara doğrudan veya dolaylı yollardan destek verenlere karşı mücadelemizdeki azmini arttırdığının bilinmesini istiyoruz...” sözleriyle başladı. 

Erdoğan: Erkene çekin
Erdoğan daha sonra Milli Tankın prototipin üretileceği 78 aylık süreye tahammüllerinin olmadığını belirterek, Mustafa Koç’a, “Süreyi kısaltın” dediğini, Koç’un ve Bakan Gönül’ün de bunu not ettiğini söyledi. Türk savunma sanayinin hedefinin hafif zırhlılardan ana muharebe tankına kadar tüm ihtiyaçların yüzde 100 yerli imkanlarla üretilmesi olduğunu belirten Erdoğan, “Böylece Türkiye dünyada da sayılı ülkeler asına girecektir” diye konuştu. 

‘Can evimizden vurulduk’
Mustafa Koç da konuşmasının başında ‘vahim saldırı’ olarak nitelediği Güngören’deki terör saldırısında ölenlere başsağlığı dileyerek başladı. Koç, “Bu saldırı hepimizi can evinden vurdu. Kaynağı ne olursa olsun sivil halkı hedef alan terörün amacına ulaşma ihtimalinin olmayacağına inancımı yinelemek isterim” dedi.
Proje ile yurtiçi yerli katkı oranının yükselmesinin, savunma sanayisinde dışa bağımlılığın azalmasının ve yurtdışı satış imkânın kazanılmasının hedeflendiğini kaydeden Koç, “Amacımız bu hedefleri yakalamak ve daha iyisini yapmaktır” dedi. Kore Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı Sanghee Lee de, proje ile iki ülkenin artık yol arkadaşı olduğunu söyledi. Kore ile Türkiye’nin Altay Projesi sayesinde araştırma-geliştirme alanında örnek bir işbirliği modeli inşa edeceklerini belirten Lee, “Artık Kore ve Türkiye, soyut ve somut manada en ileri seviyede savunma sanayi teknolojisine kadar paylaşan teknolojik ortak mertebesine varmış bulunmaktadır.
İki ülke savunma sanayi işbirliğinin ayrı bir simgesi olacak bu projenin başarısını ve Kore-Türkiye Cumhuriyetleri’nin ilelebet gelişmesini dilerim” diye konuştu.

Altay ismi KKK’dan
Tanka Altay ismini Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) verdi. Otokar’ın Savunma Sanayii Müsteşarlığı’ndan tank için isim istemesi üzerine konu KKK’ya iletildi. KKK da Kurtuluş Savaşı’nda İzmir’e giren, o tarihte Tümgeneral rütbesindeki Fahrettin Altay’a atıfla tankın isminin, Altay olmasını kararlaştırdı.

İlk etapta 250 adet tank üretilmesi planlanıyor

  •  Kore’den teknoloji transferi: Projede ASELSAN atış kontrol ve komuta kontrol, muhabere sistemlerini, Güney koreli Rotem firması bazı alt sistemlerin sağlanmasını, MKEK firması 120 milimetre 55 kalibre Ana Silah sisteminin üretimini Rotem’in sağladığı teknoloji transferi ile, Roketsan firması Rotem firmasının sağladığı teknoloji transferi ile modüler zırh paketi uygulamasını gerçekleştirecek. Projenin ilerleyen aşamalarında Altay Takımı’nı oluşturan şirketlere yenileri eklenecek.
  •  Fikri haklar Türkiye’nin: Otokar ana yükleniliciğinde geliştirilecek olan Milli Tank’ın tüm hakları Türkiye Cumhuriyeti’ne ait olacak. Bu nedenle tankın tasarım, geliştirme, entegrasyon, test ve üretimine ilişkin tüm bilgi ve dokümanları içeren ve tankın seri üretimine temel teşkil edecek bir teknik veri paketi hiçbir kısıtlama olmaksızın ve Tüm hakları ile Türkiye’nin olacak.
  •  500 milyon dolarlık proje: SSM , bu projenin gerçekleşmesi ve ortaya bir tank prototipinin çıkması için 500 milyon dolar bütçe ayırdı. Proje sonunda yeni bir ihale açılacak ve ihaleyi seri üretimi kazanan kurum ya da kuruluş gerçekleştirecek. İlk etapta 250 adet tank üretilmesi planlanıyor. Bu rakam TSK’nın ihtiyaçları doğrultusunda artabilecek.

bigPara.com