Milli uydu üretiminde ilk temel TAI'de atıldı

Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, "Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyacı olan gözlem uyduları ve haberleşme uydularının Türkiye'de imal edileceğini söyledi.

ANKARA - Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, "Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyacı olan gözlem uyduları ve haberleşme uydularının Türkiye'de imal edileceğini söyledi. TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TAI) tesislerinde 'Uçak/Uydu Montaj ve Entegrasyon' tesisinin temelinin atılması nedeniyle tören düzenlendi. Murad Bayar, gözlem uyduları ve haberleşme uyduları projelerinde TAI'nin, Türkiye'nin havacılık ve uzay şirketi olarak bu projelerde en önemli rolü alacak bir sanayi şirketi olacağını söyledi.
Bayar, "Bu yatırımla TAI'nin mevcut kabiliyetlerine çok ciddi bir ilave yapılmıştır. Bu montaj ve entegrasyon tesisiyle birlikte TAI, Türkiye'nin havacılık, uzay, uydu ve uçak projelerinde önemli bir merkez olarak yerini alacaktır" dedi. Törene Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül de katıldı. Gönül, uzayın artık seyredilip şiirler yazılan bir alan olmaktan çıktığını söyledi.