Milyonluk jetle akaryakıt vurgunu yaptılar

Milyonluk jetle akaryakıt vurgunu yaptılar
Milyonluk jetle akaryakıt vurgunu yaptılar
İşadamlarına jet uçak kiralayan 5 şirket 120 milyonluk akaryakıt vurgunu yaptı. İhrakiye lisansları iptal edilen şirketlere vergi incelemesi başlatılacak.

Sabah Gazetesi'nin haberine göre, İşadamlarına milyonluk jetleri kiralayan 5 şirket akaryakıt vurgunuyla devleti zarara uğrattı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Devlet Hava Meydanları İşlemesi(DHMİ) ile yaptığı soruşturmada özel uçak kiralayan 5 özel havayolu şirketinin bugüne kadar piyasa değeri 120 milyon TL'yi aşan yaklaşık 30 bin ton akaryakıt kaçakçılığı yaptığını tespit etti. Uluslararası hava kuralları gereği hava ve deniz araçlarına akaryakıtlar vergisiz satılıyor. Bu taşıtlara akaryakıt satılması için "ihrakiye" lisansı alınması gerekiyor. Geçtiğimiz yıl istasyonlarda jet yakıtı satıldığını tespit eden kurum, özel havayolu şirketleri ve ihrakiye lisansı sahiplerini mercek altına aldı. Şirketlerin "özel uçaklara sattık" dediği faturalar incelendi.

UÇAĞA DEĞİL POMPAYA 
Şirketlerden alınan bilgiler DHMİ'nin kayıtları ile karşılaştırıldı. TÜPRAŞ ve Gümrük Müsteşarlığı'ndan alınan veriler ışığında bahsedilen yakıtın özel uçaklara satılmadığı hatta havalimanına hiç girmediği ortaya çıktı. İncelemeyi derinleştiren EPDK, ihrakiye lisansına sahip 5 şirketin yakıtları "uçaklara satılıyor" olarak gösterdiğini ancak bayiler aracılığıyla tüketiciye sattığını tespit etti. İhrakiye lisansı kapsamında uçak jeti vergisiz satılıyor. Bu nedenle jet yakıtı pompada litre başına 2.5 TL'ye yakın kâr sağlıyor. Benzinin litresi 4.35 TL'ye satılırken jet yakıt ÖTV'siz yaklaşık 1.60 TL. Bu nedenle jet yakıtlı benzin karışımından oldukça büyük kâr elde ediliyor. 5 şirketin kayıtsız satışı ise toplamda 30 bin tona ulaşıyor. Bu miktarın piyasa değeri ise 120 milyon TL'yi aşıyor. Rafineriden ÖTV'siz alınan bu ürünün benzin gibi satılması durumunda ise kâr pastası 70 milyon TL'yi aşıyor.

5 şirketin ihrakiye lisansı iptal edilirken EPDK ceza işlenmesi kararı aldı. Ayrıca şirketlerin devleti uğrattığı vergi kaybı nedeniyle Maliye Bakanlığı incelemesi ve adli soruşturma da açılacak. EPDK geçtiğimiz aylarda ilginç bir karara imza atarak akaryakıt bayilerinde jet yakıtı ve fueloil satışını yasaklamıştı. (Sabah)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/108196610819664

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  "Uluslararası hava kuralları gereği hava ve deniz araçlarına akaryakıtlar vergisiz satılıyor" - Güçdengesi

  Halka %80 leri aşan vergiyle satılan akaryakıt neden hava ve deniz araçlarına vergisiz satılıyormuş. Hıı anladım Türkiye uluslar arası kurallara çok sadık bir ülke! ondan tabi. E beleş vermişsin akaryakıtı niye satmasınki:) Bence bu akaryakıt beleş veriliyorsa bu havayolları ve deniz yollarınında oldukça ucuz hizmet vermeleri gerekir. Demekki Türkiye dışına çıkınca hayat %80 ucuzluyormuş:) bende diyorum uçakta havadayken neden bu kadar ferah ve kendimi neden bu kadar hafif hissediyorum:))))

  Jet - Anaxi

  Düzgün yaşayan bir şahıs, düzgün çalışan bir kurum varmı bu muz cumhuriyetinde?heryer katakulli.Kaçmak lazım medeni bir ülkeye bu dandik kültürden.

  dunya da lideriz - s.halicioglu

  benzin de,motorinde de ilk dortteyiz.Hal boyle iken baska ne beklenebilir,yakalananlara da bakin kendinden olmayanlardir eminim !

  PEKİ HANGİ ŞİRKETLER - pispor

  İsimlerini niye yazmıyorsun.bu jetler karayolunda yürümüyor.bu yakıtı nasıl alıp nasıl sattılar