Mimarlar kazandıracak

XXII. Uluslararası Mimarlık Kongresi, 3-7 Temmuz tarihleri arasında İstanbul'da yapılıyor. 1948 yılından bu yana üç yılda bir düzenlenen kongre, Dünya Mimarlar Birliği tarafından organize ediliyor.
Haber: SATFİYE YUVA KİREÇCİ / Arşivi

İSTANBUL - XXII. Uluslararası Mimarlık Kongresi, 3-7 Temmuz tarihleri arasında İstanbul'da yapılıyor. 1948 yılından bu yana üç yılda bir düzenlenen kongre, Dünya Mimarlar Birliği tarafından organize ediliyor.
Habitat II'den sonraki en yüksek katılımlı konferans olması beklenen Uluslararası Mimarlık Kongresi'ne, 5 bini yabancı olmak üzere yaklaşık 10 bin kişinin gelmesi bekleniyor. Türkiye Mimarlar Odası'nın ev sahipliğini yaptığı Uluslararası Mimarlık Kongresi'nin organizasyonunu, Habitat II'nin de organizasyonunu gerçekleştiren, İSEVV (İkon Turizm, Setur, Vip Turizm ve Visitur) konsorsiyumu üstleniyor.
Kongrenin ana sponsorluğunuysa Kale Grubu yapıyor.
İSEVV Yönetim Kurulu Üyesi ve İkon Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli, "Kongreye eğitim ve harcama düzeyi yüksek insanlar geliyor. Ülkemize gelen mimarlar kendi ülkelerinde söz sahibi olmuş, ön plana çıkmış kişiler. Dolayısıyla ülkemizden hoşnut kalmaları halinde tıpkı bir radyo gibi Türkiye'nin tanıtımını yapacaklar. Bu da Türkiye'ye yeni turistlerin gelmesi demek" dedi.
Oteller dolacak
Kongreye katılmak amacıyla Türkiye'ye gelecek olan mimarların ağırlıklı olarak 4 yıldızlı otellerde konaklayacağını, ortalama 1500-2000 dolarlık harcama yapacağını belirten Ali Güreli, "Beş gün sürecek Uluslararası Mimarlık Kongresi'nin Türkiye'ye net getirisi 10 milyon doları bulacak" diye konuştu. 3 yılda bir düzenlenen ve Olimpiyat Oyunları'nda olduğu gibi zorlu bir çalışma gerektiren kongrenin İstanbul'da yapılması için Türkiye Mimarlar Odası 25 yıl çalıştı. Türkiye'nin 1999'da Pekin'de yaptığı tanıtım çalışmasıyla kongreyi aldığını belirten Güreli, "Tanıtım sırasında rakip ülkeler tarihi, turistik ve kültürel özelliklerini anlatırken, biz İstanbul'un sorunlarından bahsettik. Onlara gelin İstanbul'un sorunlarını konuşalım ve birlikte çözelim dedik. Bu çalışma dünya mimarlarından büyük alkış aldı. Bunun sonucunda kongrenin Türkiye'de yapılmasına karar verildi" açıklamasını yaptı.
Katılım ücreti 400 dolar
Bu açıdan bakıldığında kongrenin Türk mimarisine de büyük katkı yapacağını ifade eden Ali Güreli şöyle devam etti:
"Kongrenin mimarlık öğrencileri açısından da büyük önem taşıdığına inanıyoruz. Yaklaşık bin öğrenci kongreye katılacak. Katılım ücreti öğrenciler için 150, diğer kişiler için 400 dolar olacak. Ağırlıklı olarak Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleşecek olan Uluslararası Mimarlık Kongresi aslında Harbiye, Taksim ve Maçka'yı içine alan Kongre Vadisi'ne, hatta İstanbul geneline yayılacak. Kongre Vadisi'ndeki sergiler herkese açık olacak."
Güreli, kongrenin başkanlığını, merkezi İsviçre'nin Cenevre kentinde bulunan Ağahan Mimarlık Ödülleri'nin 22 yıldır genel sekreterliğini yürüten Süha Özkan'ın yapacağını belirtti.
'Yeni kongre merkezi şart'
Turizm gelirlerinin artması ve ülke tanıtımı açısından kongre turizminin son derece önemli olduğunu belirten Ali Güreli, "Kongre turizminin gelişmesi için Lütfi Kırdar'ın dışından yeni yerlere ihtiyaç var. Bu iş layığıyla yapılır ve diğer şehirlere de yayılırsa Türkiye kongre turizminden yılda 5 milyar dolar kazanabilir" dedi. Güreli, şu anda Türkiye'nin kongre turizminden elde ettiği gelirin 500-700 milyon dolar civarında olduğunu anlattı. Güreli, kongre kapsamında fuar da düzenleneceğini söyledi.