'Mini'k bir savaş

'Mini'k bir savaş
'Mini'k bir savaş
Apple, iPad Mini ile tablet piyasasını kızıştırmaya başladı. Microsoft'un Surface'ı tanıtmasından 3 gün önce Apple iPad Mini'sini tanıtacak.
Haber: CAN MUMAY / Arşivi

Tablet pazarında mini kavgası patladı. Google ’dan sonra pazarın yüzde 61’ine sahip Apple ve Microsoft yeni minilerini açıklamaya hazırlanıyor. Microsoft geçen haziran ayında merakla beklenen tableti Surface’ı 26 Ekim’de tanıtacağını açıklamıştı. Apple ise bu hamleye önceki gün cevap verdi ve iPad Mini’nin lansman günü olanak 23 Ekim’i belirlediğini açıkladı. iPad Mini'nin fiyatının 299 dolar olması bekleniyor.


Ekranı 7 inç olacak 

iPad Mini’nin 7 inçlik bir ekrana sahip olması bekleniyor. Mevcut yeni iPad’in ekranı 9.7 inç boyutunda. Yeni iPad’in donanımsal özellikleri ile ilgili olarak henüz fazla bir bilgi ortada yok. Fakat ürünün piyasadaki talebe ciddi bir biçimde karşılık vermesi bekleniyor. 2010 yılının Nisan ayında piyasaya çıkan iPad, Apple’ın dünyanın en değerli şirketi olmasında ciddi bir rol oynadı. 2011 yılında Apple iPad’den 61 milyar dolar kazandı.

Yüzeyde kalmasın
Daha önce LG ve Nokia telefonlara Windows işletim sistemi yapması ile mobil işe yabancı olmadığı bilinen Microsoft ise en büyük mobil hamlesi Surface ile tüketicilerin karşısına çıkacak. İki tip Surface’ın piyasaya çıkması bekleniyor. Surface ve Surface Pro olarak adlandırılan modellerden Surface’ın HD yüzeye, Pro Surface’ın ise full HD ekran kalitesine sahip olması bekleniyor. Ekran kalitesi bakımından Microsoft’un Apple’ın A5X işlemcisi ile nasıl yarışacağı ise merak konusu.


iPad Mini de A6 işletim sistemi kullanılır ise Microsoft’un işi çok daha zor olacak gibi gözüküyor. Surface’ın normal modelinde ARM işlemci kullanılacak. Pro modelinde ise Intel ile anlaşan Microsoft’un Surface’i 10.6 inç bir ekrana sahip olacak. Aynı zamanda tablette USB ve hafıza kartı girişi olması da iPad ile savaşta firmayı bir adım öne geçiriyor.


Asus ile beraber kol kola 

Google’ın Android işletim sistemi ile piyasaya çıkardığı Nexus 7, 199 dolarlık fiyatı ile dikkat çekiyor. 7 inçlik ekranı ile iPad Mini’nin direk rakibi olacak olan Nexus Nvidia Tegra 3 çipe sahip. 8 ve 16 GB’lık modelleri bulunan Nexus 7 direkt olarak iPad’le veya Surface ile mücadele edebilecek kapasitede değil. Nexus onun yerine Amazon Kindle veya Barnes & Noble’s’ın Nook tableti ile rekabet içinde olacak gibi gözüküyor.

bigPara.com

  ETİKETLER:

  IPad

  ,

  Windows

  ,

  Google

  ,

  Apple

  ,

  amazon

  ,

  Intel

  ,

  Android

  ,

  kol

  ,

  Karşılık