Mısır fiyatı 23 yılın zirvesini gördü, tarım devleri tedirgin

Mısır fiyatı 23 yılın zirvesini gördü, tarım devleri tedirgin
Mısır fiyatı 23 yılın zirvesini gördü, tarım devleri tedirgin

ABD de hasadın beklenenin altında gerçekleşeceği bilgisi, Arz sıkıntısı yaşanır mı sorusuna neden oldu.

Dünyanın en büyük üretici ve ihracatçısı ABD'de üretimin daha önceki tahminlerin altında kalacağı bilgisi, mısır fiyatlarını 23 yılın zirvesine çıkardı

İSTANBUL - Gıda krizi olasılığının ekonomi dünyasını giderek daha da korkuttuğu dönemde, bir fiyat artışı haberi de mısır piyasasından geldi. Dünyanın en büyük üretici ülkesi ve ihracatçısı olan ABD ’de mısır hasadının beklenenin altında gerçekleşeceği yolundaki bilgi, emtia borsalarında “Arz sıkıntısı yaşanır mı” sorusuna yol açtı. Spekülasyon nedeniyle vadeli mısır kontratları 23 ayın zirve fiyatına çıktı. Aralarında Tyson Foods, Archer Daniel’s’ın da olduğu tarımsal devler yüksek fiyattan tedirgin oldu. 

15 yılın en düşük hasadı olacak
ABD Tarım Bakanlığı (USDA) daha önce yayımladığı ve tarımsal üretim açısından kritik anlam içeren ağustos raporuna kıyasla beklenti yüzde 1.5 daha düşük seviyede. Henüz USDA tarafından doğrulanmayan beklentiye göre hasadın 13.16 milyar bushel (1 bushel 35 litre ediyor) seviyesinde olması bekleniyor. Dönüm başına 162.5 bushel anlamına gelen bu tahmini rakam geçen seneden daha düşük hasada işaret ediyor. Yine bakanlığa göre 2011 stoklarının da 15 yılın en düşüğüne kadar azalması bekleniyor. USDA, Illinois, Iowa, Minnesota, Nebraska ve Indiana’dan oluşan üretimin beş merkezini yeterince kontrol edememekle eleştiriliyor. 

Fiyatlar 2.5 ayda yüzde 29 arttı
Gelişmeler nedeniyle Chicago Ticaret Borsası’nda (CBOT) işlem gören aralık vadeli mısır kontratları yüzde 1.6 primle bushel başına 7.5 centlik artış kaydetti. Böylece en aktif kontratta Ekim 2008’den beri görülen en yüksek değer olan 4.795 dolarlık seviyeye ulaşıldı. Mısır, emtia borsalarında 29 Haziran 2010 tarihinden bu yana yüzde 29 oranında değer kazanmış oldu. Düşen arzın mısırla bağlantılı sektörleri de etkilemesi bekleniyor.
Mısır fiyatlarından en çok etkilenen şirketlerin başında etanol üretiminin devleri Archer Daniels Midland Co. ve Valero Energy Corp ile et üretiminin büyükleri Tyson Foods Inc. ve Smithfield Foods Inc. geliyor Dünya çapındaki mısır üretimiyle ilgili üretim tahmini de ABD’de gelişmeler nedeniyle çekilmiş oldu. Ağustos başında 139 milyon tonluk rekolte beklentisinin artık 135 milyon ton düzeyine kadar inmesi öngörülüyor. ABD 2009 yılında toplam 48.6 milyar dolarlık üretim ile geçen sene tarihi rekorunu kırmıştı. (Radikal)


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Mısır

  ,

  İstanbul