Mısır'da TAV rüzgârı esiyor

Mısır'ın başkenti Kahire'de yeni dış hatlar terminalini inşaa eden Türk şirketi Tepe Akfen (TAV), şimdi de İskenderiye bölgesindeki Borg El Arab ve Urgada havalimanlarının ihalesi için kolları sıvadı. İki ihalenin de bu yıl gerçekleştirilmesi bekleniyor.
Haber: NAZMİ BELGE / Arşivi

ŞARM EL ŞEYH/KAHİRE - Mısır'ın başkenti Kahire'de yeni dış hatlar terminalini inşaa eden Türk şirketi Tepe Akfen (TAV), şimdi de İskenderiye bölgesindeki Borg El Arab ve Urgada havalimanlarının ihalesi için kolları sıvadı. İki ihalenin de bu yıl gerçekleştirilmesi bekleniyor.
İkinci AVEX Havacılık Fuarı 7-10 Mart arasında Mısır'ın turizm merkezlerinden Şarm El Şeyh'te gerçekleştirildi. Airbus ve Boeing gibi dev uçak şirketlerinin de bulunduğu 60 katılımcı arasında tek Türk şirketi havalimanı yapım ve işletmecisi TAV oldu. TAV'ın Kuzey Afrika ve Ortadoğu'da marka olduğunu belirten TAV Kahire Havalimanı Proje Müdürü Cumhur Kaur, "AVEX'e katılmaya ve Türkiye'yi tanıtmaya devam edeceğiz" dedi.
Hızla yükselen petrol fiyatları nedeniyle trilyon dolarlar kazanan Körfez ülkeleri yeni pazar arayışı kapsamında turizm ve inşaat sektörüne yöneldi. Bir yandan milyarlarca dolarlık yatırımlarla 'turistik kentler' kurulurken, diğer yandan bağlantıyı sağlayacak havalimanları inşa ediliyor ya da mevcutların kapasite artırımı için hummalı çalışma yapılıyor.
En büyük gelir kapısı turizm olan Mısır da havalimanlarını hızla geliştiren ülkelerden. Finansmanın yüzde 70'i Dünya Bankası'nca karşılanan Kahire Uluslararası Havlimanı inşaatı ihalesinde en düşük teklifi 347 milyon dolarla Türk şirketi TAV ve Mısırlı Holding Company JV konsorsiyumu tarafından vermişti. TAV Kahire Havalimanı'nını 900 günde teslim etme taahhüdünde bulunmuştu. TAV Kahire Proje Müdürü Kaur da, projelerin teslimat süreleri hakkında şu bilgiyi verdi: "Kahire 2007 yılı sonunda hizmete açılacak. Ankara (Esenboğa) Başbakan'a söz verdiğimiz gibi 28 Ekim'de, İzmir (Adnan Menderes) temmuz ayında, Tiflis ve Batum ise aralıkta tamamlanacak."
Japon Taisei ile ortak teklif
Kahire Havalimanı ihalesinde Suudi inşaat devi Bin Ladin'i geçerek en iyi teklifin sahibi olan TAV'ın bu kez de Borg El Arab ve Urgada havalimanları için hazırlık yaptığı öğrenildi. Mısır'ın iki önemli turizm merkezi için bu yıl yapılması beklenen ihalenin işletmeciliği kapsamayacağı belirtiliyor. TAV'ın her iki ihaleye de 1.1 milyar dolarlık İstanbul Marmaray projesini gerçekleştiren Gama Nurol konsorsiyumundaki Japon Taisei ile teklif vereceği ifade ediliyor. Öte yandan, Katar Doha terminali için en iyi teklifi kendilerinin verdiğini söyleyen Kaur, "İnşaatın bize verilmesini bekliyoruz. Bu ihale 2.8 milyar dolarlık dev projenin 809 milyon dolarlık bir bölümünü oluşturuyor. Yüzde 30'luk bir kısmı üstlendiğimiz bu projede, Marmaray'ı yapan Japon Taisei ile ortağız" dedi. Bu arada, taşeronlarıyla birlikte dünya genelinde 10 bine yakın çalışanı bulunan TAV'ın bu yıl içinde halka açılmayı planladığı belirtiliyor. TAV İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, daha önce, 750 milyon dolarlık bir tahvil ihracı için hazırlandıklarını da duyurmuştu.
AVEX'te tek Türk markası: TAV
Şarm El Şeyh'te bu yıl ikincisi gerçekleştirilen ve havacılık devlerinin görücüye çıktığı AVEX 2006 Havacılık Fuarı'na TAV da katıldı. Fuarda Airbus, Boenig, Bombardier, Fraport A.G., Dassault Aviation gibi dünyanın sayılı 60 havacılık şirketinin standı yer aldı. Türkiye'den katılan tek firma ise havalimanı inşaat ve işletmecisi TAV oldu. Kuzey Afrika ve Ortadoğu'da marka olduklarını belirten TAV Kahire Proje Müdürü Cumhur Kaur, "AVEX'e geçen yıl da katıldık. Havacılıkla ilgili her fuara katılıyoruz ve yeni teknolojileri takip ediyoruz" dedi. TAV Medya Koordinatörü Bengi Vargül de bu tür uluslararası organizasyonların şirketlerin bilinirliğini artırdığına ve yeni iş fırsatları yarattığına dikkat çekti.
Katılımcılar Mübarek'i bekledi
Şarm El Şeyh'teki İkinci AVEX Havacılık Fuarı'nın açılış törenine Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in katılacağı duyuruldu.
Bunun üzerine açılış tarihi olan 7 Mart'ta fuar alanında ciddi güvenlik önlemleri alındı. Cep telefonları yasaklandı. Girişler kapatıldı. İçeride kalanların çıkışı, dışarıdakilerin girişi engellendi. Ancak, saatlerce Mısır Devlet Başkanı'nı bekleyen katılımcılar hayal kırılığına uğradı. Devlet Başkanı Mübarek, Güney Kore Devlet Başkanı Roh Moo-Hyun'un ziyareti, nedeniyle programını ertelerken, ilk günkü ziyaretçi oğlu Gamal Mübarek oldu.
İkinci gün öğle saatlerinde sürpriz gelişme yaşandı. Devlet Başkanı'nın AVEX'i ziyaret için yola çıktığı haberi üzerine önceki günkü önlemler yinelendi. Giriş-çıkışlar yine sıkı kontrol altına alındı ve hatta engellendi. Güvenlik için takviye asker getirildi. Sonunda Devlet Başkanı Mübarek dört gün süren fuarın ikinci gününde ziyaretini gerçekleştirdi. Ertesi gün Şarm El Şeyh'ten ayrılmak isteyenleri yeni sürpriz bekliyordu. Başkan Mübarek bu kez de Avrupa gezisine katılacağından uçuşlar ertelendi. Işıklı tabelalarda ise pırıl, pırıl havaya nağmen gerekçe olarak, 'Bad weather' yani 'kötü hava koşulları' açıklaması yer aldı.