Mısır'da 'Yeni Süveyş Kanalı' törenle açıldı

Mısır'da 'Yeni Süveyş Kanalı' törenle açıldı
Mısır'da 'Yeni Süveyş Kanalı' törenle açıldı
Mısır'da, "Yeni Süveyş Kanalı", Arap ve yabancı ülkelerin devlet başkanları ve temsilci heyetlerin katıldığı törenle hizmete açıldı. İnşaatı 1 yılda tamamlanan Yeni Süveyş Kanalı dün büyük bir törenle dünyaya tanıtıldı.

Yaşanan siyasi olaylardan dolayı ekonomisi kötü durumda olan Mısır, Süveyş Kanalı’na paralel olarak yapılan ‘’Yeni Süveyş Kanalı’’nı dün törenle dünyaya tanıttı. Ekonomiyi yeniden canlandıracağı umulan proje için birçok hazırlık yapıldı ve tören sebebiyle Mısır’da bir günlük tatil ilan edildi. Yaklaşık 9 milyar dolarlık proje ile tarihi Süveyş Kanalı büyütülerek, iki yönlü trafiğe açıldı. 72 kilometre uzunluğunda ve 24 metre derinliğindeki paralel yeni kanalın yıllık gelirinin 2023 yılında 13.2 milyar dolara çıkması bekleniyor.

Mısır Devlet Televizyonu'nda yayınlanan habere göre, Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi tarafından açılışı yapılan törene Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Ürdün Kralı Abdullah, Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir, Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, Bahreyn Kralı Hamad Bin İsa, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum başta olmak üzere çok sayıda isim katıldı.

Sisi, "Mısır, son iki yılda sadece Süveyş Kanalı Projesi'ni sunmadı. Ancak tarih, gücü yetmesi halinde ülkeyi yakabilecek bir terör düşüncesine cephe açtığını da hatırlayacak" dedi.

Kamuoyuna Yeni Süveyş Kanalı olarak tanıtılan 72 kilometre uzunluğundaki su yolunun 35 kilometresi paralel bir hat olarak kazılırken, 37 kilometresi ise eski kanalın derinleştirilmesi ve genişletilmesiyle oluşturulmuştu. 29 Temmuz'da tamamlanacağı açıklanan kanalda ilk test geçişi 25 Temmuz'da yapılmıştı.

     

bigPara.com