Mısır'dan ithal lagos tezgâhta yerini aldı

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB), Akdeniz Canlı Hayvan, Su Ürünleri ve Mamulleri İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanvekili Cahit Göktepeli...

MERSİN - Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB), Akdeniz Canlı Hayvan, Su Ürünleri ve Mamulleri İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanvekili Cahit Göktepeli, Türkiye'de en çok rağbet gören lagos balığına talep çok olunca Mısır'dan ithal etmeye başladıklarını bildirdi. Göktepeli, üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye'nin, her geçen gün artan çevre kirliliğine rağmen balık çeşitleri açısından son derece zengin bir ülke olduğuna dikkat çekti. Göktepeli yine de bazı balık türlerinde sıkıntı yaşandığını belirtti.
Son dönemlerde lagos balığına olan yoğun talepler nedeniyle Mısır'dan ithal etmeye başladıklarını ifade eden Göktepeli, "Mısır'dan haftada 500 kilogram lagos getiriyoruz" dedi. Türkiye'de lagos balığının haziran ayında çıktığını, bu balıkların şu günlerde mağaralarda kış uykusuna yattıklarını söyledi. Cahit Göktepeli, "Mısır'dan ithal ettiğimiz lagoslar, bizim buradaki lagoslarla aynı lezzete sahip. Bazen az miktarda da olsa Dubai'den de lagos getiriyoruz. Ancak, Dubai'den gelen lagoslar mil kokuyor ve bu nedenle daha az tercih ediliyor" diye konuştu.