Mittal 27 milyar avroyu verip Arcelor'u ele geçirdi

Dünyanın en büyük çelik üreticileri Mittal Steel ve Arcelor arasındaki birleşme mücadelesi, anlaşmayla noktalandı. Arcelor'a sunduğu teklifi ikinci iyileştirmede 23.5 milyar avrodan...

BRÜKSEL - Dünyanın en büyük çelik üreticileri Mittal Steel ve Arcelor arasındaki birleşme mücadelesi, anlaşmayla noktalandı. Arcelor'a sunduğu teklifi ikinci iyileştirmede 23.5 milyar avrodan, 27 milyar avroya yükselten Mittal, rakip şirketin yönetim kurulundan onay aldı. Merkezi Lüksemburg'da bulunacak ve Arcelor-Mittal adını alacak yeni şirkette, Arcelor hissedarlarının payı yüzde 50.5, Mittal hissedarlarının payının yüzde 49.5 olacak.
Yeni şirketin hisselerinin yüzde 43'ünün Mittal'in sahibi Hint asıllı İngiliz vatandaşı Lakshmi Mittal ve ailesinin olması öngörüldü. Hakim ortak konumuna geçecek olan Mittal ailesi beş yıl içinde payını yüzde 45 sınırının üzerine yükseltemeyecek. Şirketin yedi kişilik yönetim kurulunda da Arcelor'un dört, Mittal'in üç üyesi yer alacak. Arcelor-Mittal'in üst yöneticisi de Arcelor tarafından önerilecek. New York, Paris, Madrid, Amsterdam, Brüksel ve Lüksemburg borsalarında işlem görecek olan Arcelor-Mittal'in piyasa değeri yaklaşık 40 milyar doları aşacak.
Dünya çelik piyasasının yüzde 10'undan fazlasını kontrol edecek şirket, en yakın rakibinin üç katı büyüklüğe erişecek. Daha önce AB Komisyonu'ndan rekabet açısından onay alan Arcelor-Mittal, özellikle otomobil üreticileri üzerindeki pazarlık gücünde büyük avantaj sağlayacak.